Vláda obmedzí paušálne výdavky

Ministerstvo financií pôvodne navrhovalo, aby živnostníci platili sociálny odvod vo výške 16 percent. Nakoniec ustúpilo a podľa nového návrhu by to malo byť 13 percent. Namiesto vyšších odvodov im však chce vláda siahnuť na paušálne výdavky.

26.04.2011 06:30
obuvník, obuv, oprava, remeselník, živnostník Foto:
Ilustračné foto
debata

Živnostníci si aj naďalej budú môcť zo svojich príjmov odpočítať paušálne výdavky vo výške 40 percent, ale vláda chce obmedziť ich maximálnu výšku na 200 eur mesačne, čo je 2 400 eur ročne. Vyššie dane by v dôsledku toho mali zaplatiť všetci živnostníci, ktorí využívajú paušálne výdavky a aj naďalej ich budú využívať a ich hrubý príjem je vyšší ako 9 500 eur.

Vyššie dane zaplatia aj preto, že si z daňového základu už nebudú môcť odpočítať zaplatené odvody. Ak v tomto roku živnostník zarobí 20–tisíc eur, z tejto sumy si odpočíta výdavky, či už skutočné, alebo paušálne, a odvody, ktoré platí do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Následne si ešte odpočíta nezdaniteľnú časť základu dane. Keďže od budúceho roku si už z príjmov nebude môcť odpočítať odvody, daň sa mu vypočíta z vyššej sumy. Ak napríklad zaplatí na odvodoch 2 000 eur ročne, jeho daň bude v porovnaní s týmto rokom vyššia o 380 eur.

Odvody sú pritom v súčasnosti jediným výdavkom, ktorý si z daňového základu môžu odpočítať aj živnostníci, ktorí využívajú paušálne výdavky. V budúcom roku však túto možnosť majú stratiť nielen tí, ktorí využívajú paušál, ale aj tí, ktorí si z príjmov odpočítavajú skutočné výdavky.

Pre mnohých živnostníkov tak v budúcom roku môže byť výhodnejšie namiesto zotrvania pri paušálnych výdavkoch, aby si začali viesť účtovníctvo a prešli ku skutočným výdavkom. Oplatí sa to všetkým, ktorých skutočné náklady spojené s podnikaním sú vyššie ako 2 400 eur ročne.

Zákon o dani z príjmov určuje, že z daňového základu si možno odpočítať výdavky, ktoré slúžia na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Ak sa podnikateľ rozhodne dať nejaký výdavok do nákladov, je len na ňom, ako si ho dokáže pred daňovou kontrolou obhájiť.

Mnohí si do nákladov dávajú napríklad výdavky za auto. Ak si kúpia auto, môžu si zo svojho daňového základu počas štyroch nasledujúcich rokov odpočítať jeho cenu. Ministerstvo financií však navrhuje, aby si nový majetok mohli odpísať z daní už v roku, keď ho kúpia. Zároveň si do nákladov môžu dávať výdavky na pohonné hmoty, poistenie, daň z motorových vozidiel, pneumatiky či opravu auta.

Živnostník však môže na podnikanie využívať aj svoje súkromné auto. V takom prípade si nemôže z daní odpočítať jeho kúpnu cenu ani náklady na poistenie, opravy či údržbu. Namiesto toho si do výdavkov dáva spotrebované pohonné hmoty a paušálnu náhradu vo výške 0,183 eura za kilometer.

Vďaka paušálnej náhrade môže byť používanie súkromného auta na podnikanie výhodnejšie ako zaradenie auta do obchodného majetku a odpočítavanie jeho kúpnej ceny. Ak napríklad živnostník prejde za rok 30–tisíc kilometrov, jeho daňový základ sa len vďaka paušálu 0,183 eura za kilometer zníži o 5 490 eur.

Keďže väčšina si s vedením účtovníctva pravdepodobne nedokáže poradiť, musia počítať s tým, že budú musieť zaplatiť účtovníka. Ak nemajú veľa faktúr, ktoré treba zaúčtovať, účtovník si za spracovanie celoročného účtovníctva a spracovanie daňového priznania vypýta minimálne 150 až 200 eur. Aj tento výdavok si však možno odpočítať z daňového základu.

Zákon však namiesto účtovníctva umožňuje živnostníkom viesť aj takzvanú zjednodušenú daňovú evidenciu. V takom prípade im postačí evidencia o príjmoch a výdavkoch v časovom slede, hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktoré sa využívajú na podnikanie, a evidenciu o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Zjednodušenú daňovú evidenciu však môžu využiť len živnostníci, ktorí nemajú žiadnych zamestnancov a ktorých príjmy za predchádzajúci rok nepresiahli 170–tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter