Postupné predlžovanie a zvyšovanie materskej koncom minulého roka avizovala premiérka Iveta Radičová. Či to tak naozaj bude, závisí najmä od toho, koľko peňazí bude v rozpočte. „Pán minister aj s pani premiérkou tento sľub dali za podmienky, že to dovolia verejné financie. Je to napokon zakotvené aj v Programovom vyhlásení vlády. Preto si za týmto sľubom pán minister aj naďalej stojí,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Slavomíra Sélešová.
Prvýkrát sa materská zvýšila od januára tohto roku. Namiesto 55 percent z vymeriavacieho základu, ktoré mamičky na materskej dostávali do konca minulého roka, v súčasnosti dostávajú 60 percent. Na materskej dovolenke zároveň môžu byť namiesto 28 až 34 týždňov. Materské sa zvýšilo aj tým ženám, ktoré na materskú dovolenku nastúpili minulý rok a pokračovali v nej aj v tomto roku. Takisto sa im o šesť týždňov predĺžila materská dovolenka.
Vláda plánuje, že do konca volebného obdobia, ktoré bude v roku 2014, sa materské postupne zvýši až na 75 percent z vymeriavacieho základu. V praxi by to znamenalo, že matky na materskej by mali dostávať takmer rovnakú sumu, ako bol ich čistý plat. Zároveň sa má dĺžka materskej dovolenky predĺžiť až na 52 týždňov, teda na jeden rok.
Ak by sa od januára zvýšilo materské na 65 percent vymeriavacieho základu, znamenalo by to, že ak žena pred pôrodom zarábala v hrubom 700 eur mesačne, počas materskej by dostávala približne 455 eur. Dnes by jej z takého platu vyšlo materské vo výške asi 420 eur.
Po zvýšení na 75 percent by materské pri 700–eurovom plate dosahovalo približne 525 eur. V porovnaní s čistým platom pred pôrodom by tak žena dostávala o asi 22 eur mesačne menej.