0

Najviac peňazí z balíčkov ide ľuďom

11.02.2009 06:58
Kríza, peniaze, nezamestnaný
Ilustračné foto Autor:

Takmer polovicu zo zatiaľ vyčlenených peňazí na boj s krízou by mali tento rok dostať do peňaženiek ľudia vďaka menším daniam.

Spolu s ostatnými zmenami v daňových zákonoch ukroja z celkového balíka 332 miliónov eur (10 miliárd korún) takmer 173 miliónov eur (5,2 miliardy korún). Či od marcovej výplaty mesačne pridaných 9,4 eura (283 korún) Slováci minú a podporia tak ekonomiku v kríze, je otázne.

„Kabinet by sa mal sústrediť najmä na ľudí s nízkym príjmom, ktorí budú dôsledkami krízy sociálne najviac ohrození. Bolo by dobré, keby podstatná časť vyhradených prostriedkov išla predovšetkým na podporu ľudí v núdzi alebo na uľahčenie zamestnávania Slovákov s nízkym platom,“ skonštatoval Peter Goliaš z inštitútu INEKO.

Vyššia zamestnanecká prémia, ktorú už odsúhlasila vláda a mali by ju k výplate dostať ľudia s najnižšími mzdami, podľa neho rieši problém len čiastočne. Nevzťahuje sa na živnostníkov a ľudia ju dostanú vyplatenú až na budúci rok v marci, keď požiadajú o ročné zúčtovanie preddavkov na daň alebo podajú daňové priznanie.

„Medzi protikrízovými opatreniami chýba zníženie odvodov práve pre ľudí s nízkym príjmom. Je to jedna z najväčších bariér pri zamestnávaní tejto skupiny, pretože vysoké odvody musí platiť aj firma, aj zamestnanec. Možnosťou je určenie minima, z ktorého by sa neplatili odvody. Podobne ako to funguje pri daniach,“ dodal Goliaš.

Otázku znižovania daní a odvodov, ktoré zatiaľ kabinet rázne odmieta, predostreli na včerajšom stretnutí s premiérom Robertom Ficom aj zástupcovia živnostníkov a malých podnikateľov. „Zatiaľ schválený balíček vítame. Je to krok vpred, hoci nič svetoborné. Musíme ísť však ďalej,“ povedal Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov.

Podľa zástupcu opozície v Rade pre hospodársku krízu a bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku by plošné zníženie odvodov cez odpočítateľnú položku ako pri dani vyšlo na zhruba 300 miliónov eur. „Bolo by to pritom spravodlivejšie, dotklo by sa to všetkých, nebola by s tým spojená korupcia ani vysoké administratívne náklady,“ myslí si Tvaroška. Zníženie odvodov navrhla minulý týždeň SDKÚ.

Druhá najväčšia suma z protikrízových balíčkov by mala smerovať na zakladanie sociálnych podnikov, ktoré by dali prácu ľuďom s najnižšou kvalifikáciou. Prvých osem už funguje od augusta minulého roka, ich vznik však bol spojený s podozreniami z korupcie. Polovicu totiž zakladali ľudia blízki strane Smer, vo vedení sedia takisto sympatizanti strany.

Nemalý balík vyčlenil kabinet v pondelok aj na zmeny v prideľovaní stimulov. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že vďaka zmäkčeniu pravidiel môže na Slovensko prísť v najbližších dvoch rokov štyridsiatka nových investorov alebo projektov. „Ak by sa tak stalo, títo investori by mohli vytvoriť asi 3,5-tisíca nových pracovných miest,“ povedal hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara.

Stimuly by mali po novom poberať v najchudobnejších regiónoch podnikatelia už pri investícii v hodnote od 3,3 milióna eur (100 miliónov korún), doteraz to bolo až pri dvojnásobku.

Koľko peňazí chce zatiaľ tento rok štát investovať do tlmenia dosahov krízy

prvý balíček 71,2 milióna eur (2,145 miliardy Sk), z toho najviac do:

  • 33 miliónov eur (994,2 milióna Sk) do zakladania sociálnych podnikov s mestami a obcami, ktoré by mali dať prácu najmä nízkokvalifiko­vaným ľuďom
  • 13,6 milióna eur (409,7 milióna Sk) do udržania zamestnanosti a uhrádzania odvodov firmám, ktoré namiesto vyhodenia pošlú pracovníkov domov na 60 percentách mzdy a nadajú im výpoveď
  • 10,8 milióna eur (325,4 milióna Sk) ako motivačný príspevok pri hľadaní práce pre nezamestnaných, ktorí si nájdu robotu s nízkym platom do 1,7-násobku životného minima (304 eur/9163 Sk) v hrubom mesačne

druhý balíček 212,4 milióna eur (6,4 miliardy Sk)*, z toho najviac do:

  • 147,75 milióna eur (4,45 miliardy Sk) bude stáť úprava zákona o dani z príjmov (zvýšenie nezdaniteľného minima a zamestnanecká prémia) ktoré zamestnaným vynesú od apríla od 9,4 eura (283 Sk) do 15,1 eura (456 korún) mesačne navyše
  • 13,28 milióna eur (400 miliónov korún) navyše do investičných stimulov pre firmy, tým že sa znížila hranica investovanej sumy, keď slovenská vláda môže firmám pomôcť stimulmi v podobe eurovej hotovosti či vo forme daňových úľav
  • na 13,2 milióna eur (398 miliónov Sk) vyjde možnosť vyšších jednorazových odpisov majetku do nákladov
  • v balíku za necelých 200 miliónov eur sú zahrnuté aj zmeny v pravidlách pre investičné stimuly
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata