Kolky chce vláda zrušiť, úrady budú brať peniaze

Za vybavenie občianskeho alebo vodičského preukazu či pri zápise na katastri sa bude platiť iba peniazmi. Nová vládna koalícia plánuje zrušiť kolky, čím by ľuďom ubudla práca s ich zháňaním na poštách alebo v špeciálnych stánkoch.

27.06.2010 06:50
kolky, pošta Foto:
Pri vybavovaní na úradoch ľudia ušetria čas, nebudú už potrebovať kolky. Nová vláda chce, aby sa namiesto nich platilo peniazmi.
debata

Štát by tak mal ušetriť na ich výrobe a distribúcii. Rizika, či sa pri platení peniazmi nezvýši korupcia na úradoch, sa vláda neobáva.

Stredopravá koalícia si medzi ciele vládnutia stanovila aj zrušenie kolkových známok. Ľudia ich zatiaľ potrebovali na viacerých úradoch pri vybavovaní pasu, občianskeho či vodičského preukazu alebo pri zápise do katastra. Nová vláda argumentuje tým, že sa snaží Slovákom zjednodušiť život a priniesť väčšie príjmy do štátnej pokladnice. „Kolky sú zastaraný mechanizmus. Štát z ich predaja nedostane všetky peniaze, pretože musí investovať do ich výroby a distribúcie,“ povedal Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS. Štátu by tak pribudlo 100 miliónov eur v hotovosti a nie ako doteraz v kolkoch.

Na úradoch by sa tak platilo buď priamo peniazmi, alebo bezhotovostnými prevodmi z účtov, prípadne bankovou kartou. Uľahčilo by sa tým podľa Beblavého ľuďom na Slovensku aj každodenné vybavovanie na úradoch. „Človek iba príde, zaplatí a dostane potvrdenie. V konečnom dôsledku sa systém zjednoduší,“ spresnil Beblavý.

Úrady mohli priame platenie ľuďom umožniť aj v súčasnosti, väčšine sa však do toho nechcelo. Možného rozšírenia korupcie na úradoch, ktoré budú vyberať priamo peniaze, sa nová vládna koalícia neobáva. „Zrušenie kolkov priamo nenabáda na korupciu. Aj tak všetky peniaze musia byť vydokladované. Napríklad za určitý počet vydaných pasov musí byť odovzdaná konkrétna suma,“ vyjadril sa Beblavý. Počas štyroch rokov vládnutia koalícia plánuje zaviesť bezhotovostné prevody peňazí pri všetkých administratívnych poplatkoch. Šanca podplatiť úradníkov sa podľa neho pri elektronickom bankovníctve zminimalizuje úplne. Ak by sa aj tak objavilo podozrenie z brania úplatkov, mali by ho riešiť úrady zodpovedné za boj s korupciou.

Dôvody na častejšie podplácanie úradníkov nevidí ani riaditeľ Transparency International Gabriel Šípoš. „Nebezpečenstvo, že sa niekto bude snažiť podplácať, je tu vždy a pri všetkom. V tomto prípade však môžeme uvažovať skôr o tom, či sa viac falšujú peniaze, alebo kolky,“ dodal Šipoš.

Z prechodu na peňažné platby úradníci strach nemajú. „Platenie kolkami bolo jednoduché, pretože úradní zamestnanci nemuseli dokladovať žiadne platby. Pre nich sa však v podstate nič nezmení. Uvidíme, či si na to zvyknú ľudia,“ povedala Katarína Krkanová z ministerstva financií. Obavy, že by úradníci prácu s peniazmi namiesto kolkov nezvládli, nemá ani Miroslav Beblavý. „Úradníci sú vzdelaní ľudia, takže si nemyslím, že by mali akýkoľvek problém pracovať s peniazmi,“ dodal Beblavý.

debata chyba