Z prenájmu sa budú platiť vyššie dane

Ľudia, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť, zaplatia pri podaní daňového priznania za minulý rok vyššie dane ako vlani. Od januára minulého roku sa znížila nezdaniteľná časť, ktorú si môže zo svojho príjmu odpočítať každý prenajímateľ.

12.01.2012 10:30
dom, byt, prenájom, hypotéka, stavebné sporenie Foto:
Ilustračné foto
debata (17)

Ešte do konca roku 2010 si každý mohol pri prenájme odpočítať zo svojho príjmu 5–násobok životného minima. Pri podávaní daňového priznania začiatkom minulého roku tak do daňového priznania uvádzal len príjem, ktorý bol vyšší ako 925,92 eura. Od minulého roku táto nezdaniteľná časť klesla na 500 eur.

Vláda od minulého roku znevýhodnila aj všetkých ľudí, ktorí okrem prenájmu nemajú iný príjem. Pri podávaní daňového priznania za rok 2011 už nemôžu využiť nezdaniteľnú časť základu dane. Tá sa totiž po novom vzťahuje len na aktívne príjmy, ako je príjem zo zamestnania či zo živnosti. Ľudia, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť, si tak môžu z minuloročného príjmu odpočítať len 500–eurovú nezdaniteľnú sumu, skutočné alebo paušálne výdavky a zvyšok musia zdaniť.

Dôchodcovia, ktorí nezarobili viac ako polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, však nemusia z prenájmu platiť žiadnu daň. Príjem do tejto sumy je oslobodený od dane. Zo svojho minuloročného príjmu si tak najprv odpočítajú 500 eur a ak výsledná suma bude nižšia ako 1 779,65 eura, nemusia vôbec podávať daňové priznanie ani platiť daň.

Manželia si môžu zároveň príjem z prenájmu rozdeliť. Ak napríklad prenajímajú byt za 300 eur mesačne, vlani zarobili celkovo 3 600 eur. V prípade, že si príjem rozdelia na polovicu, na každého vyjde 1 800 eur. Po odpočítaní nezdaniteľnej 500–eurovej sumy zostane každému 1 300 eur. A keďže nezarobili viac ako polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, nemusia vôbec podávať daňové priznanie ani platiť daň.

Ak manželia na dôchodku mali z prenájmu vyšší príjem, môžu si ho rozdeliť nerovnomerne. Keďže byt vlastnia v bezpodielovom spoluvlastníctve, nemusia si príjem deliť na polovicu, ale podľa vzájomnej dohody. Príjem je najlepšie rozdeliť tak, aby jeden manžel nemusel vôbec platiť daň. Teda tak, aby jeho príjem po odpočítaní 500 eur, bol na úrovni 1 779,65 eura. Druhý manžel zaplatí potom zo svojej časti daň. Ak by si príjem rozdelili na polovicu, museli by obaja zdaniť celý príjem.

Od začiatku minulého roku platila pre všetkých prenajímateľov ešte jedna povinnosť. Museli sa zaregistrovať do zdravotnej poisťovne a platiť preddavky na zdravotné poistenie. Po pár mesiacoch však parlament túto povinnosť zrušil a odvody z prenájmu sa preto nemusia platiť. Ľudia, ktorí zdravotné poistenie začali platiť, by mali dostať peniaze od zdravotnej poisťovne späť po vykonaní ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy