Pripadne nám niekedy pozemok, ktorý využívame?

13.01.2014 14:01
pozemok, pôda
Ilustračné foto. Autor:

Rodina má desať rokov v užívaní pozemok, ktorého vlastník je dlhodobo nezastihnuteľný a nie je s ním možný kontakt žiadnym spôsobom. Pozemok rodine umožnila užívať obec, ktorá nám to potvrdila písomne, pretože sa oň dlhodobo nikto nestaral a oni mali oň záujem. Môžu tento pozemok získať do vlastníctva vydržaním?

Na vydržanie je potrebné, aby oprávnený držiteľ bol dobromyseľný počas nepretržitej držby predmetnej nehnuteľnosti.

Jedným zo základných predpokladov pre vydržanie je oprávnená držba. Vo všeobecnosti pod oprávnenou držbou treba rozumieť faktické ovládanie veci (vykonávanie práva) spojené s vôľou nakladať s ňou ako so svojou v dobrej viere, že držiteľovi táto vec patrí. Pri oprávnenej držbe musí byť teda splnená, okrem iných, aj podmienka dobrej viery držiteľa, že mu vec patrí.

Pretože má rodina vedomosť, že predmetný pozemok patrí inému, síce nezastihnuteľnému vlastníkovi, nie je splnený uvedený predpoklad.

Zdroj: Vladislav Vyrva, advokát, Q.B.F. VYRVA, s.r.o.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pôda #pozemky #otázky čitateľov #vydržanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku