Bezcenné akcie je možné previesť na FNM do konca roka

Občania, ktorí chcú previesť tzv. bezcenné cenné papiere na Fond národného majetku SR, majú na to čas do konca tohto roku. Dôvodom je plánované zrušenie FNM k 31. decembru 2015.

06.10.2015 10:13
Slovenská pošta, Trenčín Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Avšak podľa platnej úpravy zákona o cenných papieroch z mája tohto roku, majú občania možnosť previesť cenné papiere na FNM do 30. júna 2016. Odpoveď na to, ako budú môcť občania postupovať v novom roku pri prevode cenných papierov a na akú inštitúciu, prinesie nový zákon o zrušení FNM. Informovali o tom generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Centrálneho depozitára cenných papierov SR (CDCP) Martin Wiedermann a generálny riaditeľ spoločnosti Dlhopis, o. c. p., a. s. Miloslav Michalík.

Podľa Wiedermanna závisí od príslušného ministerstva, či umožní prevod cenných papierov a na akú inštitúciu, aj po roku 2015. Tiež to bude závisieť aj od dopytu. Ako dodal Michalík, v prípade, že zákon o zrušení FNM umožní prevod cenných papierov aj po novom roku, spoločnosť Dlhopis bude v zabezpečovaní tohto prevodu pokračovať. V prípade, že to možné nebude, cenné papiere ostávajú v rukách ich majiteľov.

V súčasnosti môžu občania podľa Michalíka bezodplatne na FNM previesť cenné papiere, ktoré nemajú pre nich žiadnu hodnotu, prostredníctvom spoločnosť Dlhopis. Pokiaľ majitelia cenných papierov nevyužili možnosť bezodplatného prevodu cenných papierov na FNM, spravuje ich CDCP na účtoch ich majiteľov. Ako ďalej dodal Michalík, vedenie účtu v CDCP je pre fyzické osoby spoplatnené sumou jedno euro plus DPH mesačne a pre právnické osoby sumou 30 eur plus daň za rovnaké obdobie. Vedenie účtov zosnulých osôb nie je spoplatnené.

Wiedermann upozornil, aby si občania nenechávali prevod cenných papierov na poslednú chvíľu. Spoločnosť Dlhopis, ktorá zabezpečuje prevod cenných papierov na FNM, umožňuje výkon tohto prevodu na 150 pracoviskách Slovenskej pošty. Ako dodal Michalík, koncom tohto roku budú pracoviská otvorené dlhšie ako zvyčajne. CDCP plánuje o nových podmienkach bezodplatného prevodu cenných papierov na FNM rozsiahlu informačnú kampaň.

CDCP momentálne eviduje 318 tisíc účtov majiteľov cenných papierov. Po odpočítaní zosnulých majiteľov, ktorých je 134 tisíc, ide o počet 185 tisíc majiteľov cenných papierov. V roku 2014 využilo možnosť bezodplatného prevodu cenných papierov viac ako 95,8 tisíca občanov, pričom za júl a august tohto roka to bolo len 686 občanov.

debata chyba
Viac na túto tému: #bezcenné akcie