Podielnické listy možno previesť do konca júna

Družstevné podielnické listy (DPL) vlastní priemerne každý dvadsiaty Slovák. Kedy sa ich oplatí ponechať si a kedy je výhodnejšie ich predať či previesť na štát?

08.06.2016 09:15
Peniaze, dôchodca, spotrebiteľ, úver, prepočet Foto:
Ilustračné foto.
debata

Poľnohospodárske družstvá v rámci transformačného procesu vydali viac ako desať miliónov kusov DPL. Podielnické listy sú cenným papierom, pri ktorých banky, obchodníci s cennými papiermi alebo štát nemôžu určiť, aká je ich cena. Urobiť tak môže len družstvo, ktoré ich vydalo. Trhová cena DPL sa tvorí na základe dopytu a ponuky a potrebné je rozlišovať ich menovitú hodnotu a trhovú hodnotu. Menovitá hodnota je 33,19 eura, trhová sa pohybuje zvyčajne od 5 do 30 percent menovitej hodnoty, či predstavuje približne 1,70 až 5 eura za list, cena sa však v konkrétnych prípadoch môže líšiť a presiahnuť aj 100 percent menovitej hodnoty v závislosti od dopytu.

Trh s podielnickými listami sa v porovnaní so situáciou spred niekoľkých rokov zmenil. „Vlastníci DPL majú nepomerne viac možností, komu DPL predať, čo logicky spôsobuje nárast ich trhovej hodnoty. Ak v minulosti bola priemerná cena na úrovni 10 % z menovitej hodnoty DPL, tak v súčasnosti je priemerná cena DPL priemerného družstva minimálne na dvojnásobku. Nie je neobvyklé, že v niektorých prípadoch sa obchodujú DPL aj za 100 aj viac percent ich menovitej hodnoty,“ uviedol expert na družstevné podielnické listy, právnik Daniel J. Kratky.

Majitelia DPL si musia predovšetkým zistiť ich hodnotu a následne zvážiť, čo s nimi ďalej urobia. Môžu zostať podielnikmi v družstve, podať na príslušné družstvo žiadosť o prijatie za člena družstva, prípadne listy premeniť na členský vklad do družstva, prípadne ich predať. Štát ponúka aj možnosť previesť ich na MH Manažment, nástupcu Fondu národného majetku. Odpredať DPL možno priamo družstvu, členom družstva alebo firme, ktorá ich vykupuje, prípadne ich možno darovať inej osobe. Pri predaji alebo prevode na štát netreba mať ani obavy, že ak ich predajú alebo prevedú, tak prídu aj o pôdu, ktorú vlastnia a prenajímajú družstvu. Pôda a DPL sú dve rôzne veci a prevod vlastníctva DPL nemá žiaden vplyv na vlastníctvo pôdy.

Pokiaľ je družstvo v likvidácii alebo nemá právneho nástupcu, alebo sú DPL bezcenné, možno ich bezodplatne previesť na štát do konca júna tohto roka. Fyzické osoby tak majú možnosť prostredníctvom 150 vybraných pracovísk Slovenskej pošty bezodplatne ponúknuť zaknihované cenné papiere na MH Manažment, a ten vráti občanom, ktorí prevedú akcie, poplatky za vedenie majetkového účtu za 3 roky (rok prevodu a dva predchádzajúce). Zároveň sa tak zbavia do budúcnosti povinnosti platiť každoročný poplatok za vedenie majetkového účtu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bezcenné akcie #družstevné podielnické listy