Živnostníkom sa sa znovu zmenia odvody

30.06.2016 09:01
účet, banka, odvody, dane, živnostník
Ilustračné foto. Autor:

Samostatne zárobkovo činné osoby musia za júl zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne už podľa príjmu za rok 2015. Doteraz platili ešte podľa zárobku z roku 2014.

Podnikatelia, ktorým v minulom roku narástol zisk, sa tak musia pripraviť, že budú platiť aj vyššie odvody. O tom, koľko majú živnostníci platiť, ich Sociálna poisťovňa bude informovať listom. „Sociálna poisťovňa oznamuje vznik poistenia, výšku poistného, dátum splatnosti a údaje potrebné k úhrade poistného. Takisto oznamuje zánik povinného poistenia SZČO a zmeny vymeriavacieho základu a tiež s tým súvisiace zmeny výšky poistného, ktoré je SZČO povinná platiť. Oznámenia o vzniku, zániku a o zmene vymeriavacieho základu bude Sociálna poisťovňa živnostníkom posielať v termíne do 21. júla 2016,“ vraví riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Keďže odvody sa platia mesačne pozadu, živnostníci musia zaplatiť poistné v novej výške za mesiac júl najneskôr 8. augusta. Začiatkom júla zaplatia ešte pôvodnú sumu, pretože ide o poistné za mesiac jún.

Od júla môže vzniknúť povinné sociálne poistenie aj tým živnostníkom, ktorí ho doteraz neplatili. Ak niekto v súčasnosti neplatí povinné odvody a minulý rok zarobil v hrubom viac ako 5 148 eur, bude musieť od júla začať platiť odvody. Aj túto skutočnosť mu Sociálna poisťovňa oznámi. Rovnako oznámi aj zánik povinného poistenia. „Povinné poistenie SZČO zaniká 30. júna 2016 tým fyzickým osobám, ktoré za kalendárny rok 2015 dosiahli príjem rovnajúci sa 5 148 eurám alebo nižší. V prípade, že o vzniku alebo zániku povinného poistenia Sociálna poisťovňa neinformovala SZČO, odporúčame, aby ju SZČO kontaktovala a oznámila jej skutočnosti potrebné pre posúdenie vzniku alebo zániku poistenia,“ radí Višváder.

Poistné sa však mení len tým živnostníkom, ktorí si neposunuli termín na podanie daňového priznania. Ľudia, ktorí podávali daňové priznanie až v júni, zaplatia prvýkrát odvody v novej výške až začiatkom novembra za mesiac október. „Za obdobie od júla do septembra tohto roka platia sociálne odvody v rovnakej výške ako za obdobie do 30. júna 2016. Prípadnú vyššiu alebo nižšiu sumu odvodov zaplatia prvýkrát za október 2016 so splatnosťou do 8. novembra tohto roka,“ povedal Višváder. Rovnako ak niekto doteraz neplatil odvody a posunul si termín na podanie daňového priznania, povinné poistenie mu vznikne až v októbri a nie v júli.

Živnostníci, ktorým vzrastie vymeriavací základ, a preto budú musieť platiť aj vyššie odvody, budú z toho môcť v budúcnosti profitovať v podobe vyšších nemocenských dávok či dôchodku. „Okolnosti priznania nároku a výplaty jednotlivých dávok závisia od individuálnej situácie. Sociálna poisťovňa pritom skúma najmä to, či poistenec spĺňa všetky zákonné podmienky na priznanie tej-ktorej dávky, ale v zásade platí, že čím vyššie poistné poistenec platí, na tým vyššie dávky má následne nárok,“ povedal Višváder.

Tí podnikatelia, ktorí v súčasnosti platia minimálne odvody a na základe ich príjmu im znovu vyjde minimálny vymeriavací základ, budú naďalej platiť poistné v rovnakej výške ako doteraz. Minimálny vymeriavací základ sa zvyšuje vždy od januára, to znamená, že vyššie odvody zaplatia až začiatkom budúceho roku. Rovnako od januára sa mení aj vymeriavací základ pre platenie preddavkov na zdravotné poistenie. Akú sumu majú živnostníci platiť, im zdravotné poisťovne oznámia spolu s výsledkami ročného zúčtovania.

Aké odvody platia živnostníci do Sociálnej poisťovne

  Nemocenské Starobné Invalidné Rezervný fond Spolu
Sadzba poistného v % 4,4 18 6 4,75  
Minimálny vymeriavací základ v € 429 429 429 429  
Poistné pri minimálnom vymeriavacom základe v € 18,87 77,22 25,74 20,37 142,20
Maximálny vymeriavací základ v eurách 4 290 4 290 4 290 4 290  
Poistné pri maximálnom vymeriavacom základe v € 188,76 772,2 257,4 203,77 1 422,13

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#odvody #SZČO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku