Aké dane a odvody zaplatíme?

04.01.2017 10:39
exekúcia, dlhy, peniaze, dlh,
Ilustračné foto. Autor:

Vyššie odvody pre ľudí s nadpriemerným príjmom, ale aj vyššie paušálne výdavky pre živnostníkov. Rok 2017 priniesol viacero zmien v daniach aj odvodoch.

Väčšina zamestnancov bude v tomto roku platiť rovnaké dane i odvody ako vlani. Nemení sa pre nich sadzba dane, výška odvodov, dokonca ani nezdaniteľné minimum. Tí, ktorí zarábajú výrazne nadpriemerne, sa však musia pripraviť na to, že im pri rovnakej hrubej mzde príde na účet menej peňazí ako minulý rok. Zvyšuje sa totiž maximálny vymeriavací základ pre platenie odvodov na sociálne poistenia úplne sa ruší maximálny vymeriavací základ pre zdravotné poistenie.

Vyššie odvody zaplatia všetci zamestnanci, ktorí v hrubom zarábajú viac ako 4 290 eur. Viac odvedú aj zamestnávatelia týchto zamestnancov a živnostníci, ktorých skutočný vymeriavací základ je vyšší ako 4 290 eur. „Pre rok 2017 maximálny vymeriavací základ je sedemnásobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. K 1. januáru 2017 vychádza suma 6 181 eur,“ vraví Andrea Zahoranová, riaditeľka odboru poistného v Sociálnej poisťovni. Odvody na sociálne poistenie sa tak budú platiť až do príjmu vo výške 6 181 eur. Zdravotné poistenie budú zamestnanci i živnostníci platiť z celého zárobku.

Už vo februári bude musieť do zdravotnej i Sociálnej poisťovne väčšina živnostníkov. Od začiatku roku vzrástol totiž minimálny vymeriavací základ, z ktorého si platí odvody asi 75 percent samostatne zárobkovo činných osôb. Kým vlani posielali do Sociálnej poisťovne 142,20 eura a do zdravotnej poisťovne 60,06 eura, tento rok to bude 146,35 eura do Sociálnej poisťovne a 61,81 eura do zdravotnej.

Mnohí živnostníci si však v tomto roku môžu aj výrazne polepšiť. Vo forme paušálnych výdavkov si budú môcť odpočítať vyššie sumy ako doteraz. Kým pri podávaní daňového priznania za rok 2016 môžu využiť paušálne výdavky vo výške 40 percent z príjmov, maximálne však 5 040 eur za rok, keď budú podávať daňové priznanie za rok 2017, budú si môcť odpočítať až 60 percent z príjmov s horným limitom 20-tisíc eur. Viacerí živnostníci tak v porovnaní s doterajším stavom budú môcť na daniach a odvodoch ušetriť tisíce eur. Ak napríklad má niekto ročné príjmy 25-tisíc eur, zaplatí pri využití paušálnych výdavkov na daniach a odvodoch za rok o 4 452 eur menej, ako platil doteraz. Ten kto má ročný hrubý príjem 35-tisíc eur, ušetrí za rok 6 717 eur.

Nižšie dane pocítia majitelia firiem. Daň zo zisku im totiž klesne z 22 na 21 percent. Zároveň by za zdaňovacie obdobie roka 2017 mali firmy naposledy platiť daňovú licenciu. To znamená, že ju ešte budú platiť v roku 2018, keď budú podávať daňové priznanie za tento rok. Potom bude licencia zrušená.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dane #odvody #SZČO #zamestnanci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku