Podľa Sociálnej poisťovne posudkoví lekári posudzujú zdravotný stav žiadateľa o invalidný dôchodok komplexne a vo vzájomných súvislostiach, pričom prihliadajú na zostávajúcu schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť. “Jediným kritériom je klinický nález a výsledky odborných lekárskych a funkčných vyšetrení. Vždy teda postupujú na základe doložených lekárskych správ a nálezov v zdravotnej dokumentácii poistenca,” tvrdí Sociálna poisťovňa vo svojej správe.
Pri väčšine ochorení sa zdravotný stav môže meniť. Ak sa niekomu zhorší zdravotný stav, môže požiadať o opätovné prehodnotenie percenta invalidity. Toto zhoršenie zdravotného stavu je však potrebné preukázať lekárskymi nálezmi. V prípade zlepšenia zdravotného stavu môžu posudkoví lekári percento poklesu aj znížiť.
Získať invalidný dôchodok môžu ľudia, ktorí sú invalidní a získali požadovaný počet rokov dôchodkového poistenia. Napríklad 40– až 45-ročný človek potrebuje na získanie invalidného dôchodku aspoň 10 rokov dôchodkového poistenia. O invalidný dôchodok nemôžu požiadať ľudia, ktorí už dosiahli dôchodkový vek, alebo im bol priznaný predčasný starobný dôchodok.
Výška invalidného dôchodku sa následne odvíja od miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Na priznanie čiastočného invalidného dôchodku je potrebné, aby miera tohto poklesu bolo vyššia ako 40 percent. Na plný invalidný dôchodok majú nárok ľudia, ktorých invalidita je vyššia ako 70 percent.
Na konci augusta vyplácala Sociálna poisťovňa takmer 238-tisíc invalidných dôchodkov. Priemerná výška invalidného dôchodku pri invalidite nad 70 percent bola 368 eur a pri invalidite do 70 percent to bolo 203 eur.