Za novostavbu si v Bratislave priplatíte

Priemerná jednotková cena voľných novostavieb v Bratislave dosiahla ku koncu tretieho štvrťroka 2 757 eur za meter štvorcový s DPH.

12.10.2018 06:00
Stavba 2014 - MEINL RESIDENCE Foto:
Ilustračné foto.
debata (18)
Oproti predchádzajúcemu kvartálu nešlo o žiadnu zmenu, zatiaľ čo medziročne vzrástla o 6,1 %.

Priemerná absolútna cena nového bytu v Bratislave dosiahla 187 597,21 eura s DPH. Rastúca jednotková cena a rastúca priemerná rozloha existujúcej ponuky medziročne vyvolali podľa Bencont Investments 11 % nárast. Priemerná rozloha dosiahla 68,78 metra štvorcového, čo predstavuje ďalší rast od dna v roku 2016, keď dosahovala rekordne nízkych 63 metrov štvorcových.

Tretí štvrťrok tohto roka priniesol v Bratislave výrazný pokles počtu novostavieb v ponuke. Developeri ich spolu ponúkali 3 185, čo je najnižšie číslo od roku 2014, t.j. od čias oživenia trhu s nehnuteľnosťami v Bratislave. Dôvodom bolo minimum nových projektov. Počet predaných bytov priamo od developerov tiež poklesol, keď sa počas tretieho štvrťroka predalo 862 novostavieb. Pod hranicu 1 000 bytov sa tak predaj dostal po dva a pol roku.

Ponuka bytov klesá

Ponuku novostavieb ku koncu septembra tvorilo v Bratislave 3 185 bytov v rámci 111 projektov (resp. jednotlivých etáp projektov). Na jeden projekt tak pripadalo 28,7 bytu, zatiaľ čo na prelome rokov 2016 a 2017, keď bol trh z hľadiska ponuky a dopytu na vrchole, pripadalo na jeden projekt okolo 40 bytov. Ponuka voľných bytov priamo od developerov sa v Bratislave kontinuálne prepadá od druhého štvrťroku 2017, keď dosahovala úroveň 4 840 bytov.

Čo sa týka rozloženia ponuky bytov podľa bratislavských okresov, najnižšiu ponuku evidovali analytici z Bencont Investments v okrese BA III, len 412 bytov. Petržalke dominovali Slnečnice, ktoré z 590 voľných bytov v tejto mestskej časti predávali 442. V okresoch BA IV a BA I bola ponuka vzhľadom na charakter dopytu podľa Bencont Investments solídna a okres BA II si zachoval vyššiu ponuku, no aj tu analytici po dlhšej dobe evidovali prudší pokles na 802 bytov.

Počet predaných bytov počas tretieho štvrťroku dosiahol 862 bytov. Najpopulárnejší artikel stále predstavovali malé, dvojizbové byty, ktorých sa predalo 385, nasledovali trojizbové byty s predajom 274 a jednoizbové byty, ktorých sa predalo 131. Väčších štvor a päťizbových bytov sa spolu predalo 72. Priemerná jednotková cena predaných bytov dosiahla 2 695 eur za meter štvorcový s DPH. Oproti predchádzajúcemu kvartálu sa tak zvýšila o 4 % a priblížila sa k priemernej cene voľných bytov. Priemerná absolútna cena sa dostala na úroveň 168 tisíc eur a priemerná rozloha predaných bytov bola 60,8 metra štvorcového.

Klesol počet predaných bytov

„Počet predaných novostavieb v Bratislave počas tretieho štvrťroku prvýkrát po dva a pol roku klesol pod hranicu 1 000 bytov. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na tomto trhu však nejde o žiaden dramatický pokles, ktorý by mal byť predzvesťou poklesu ceny bytov. Dopyt po bytoch stále ostáva vysoký, predaj v treťom štvrťroku však bol zasiahnutý reguláciou trhu s úvermi na nehnuteľnosti a výrazne zníženou ponukou. Regulácia vo forme obmedzenia maximálnej výšky úverov spôsobil presun istej časti predaja do predošlých štvrťrokov. Nižšia ponuka zas predstavovala obmedzenejší výber pre klientov, keď mnoho projektov už neponúkalo najatraktívnejšie byty ale buď drahšie, väčšie byty alebo byty s horšími dispozíciami,“ skonštatoval vedúci analytik Bencont Investments Matúš Jančura.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #novostavba #nehnuteľnosť #cena bytu