Ak teda matka porodí po prvom dieťati ďalšie dieťa, výška novej dávky materské už nebude nižšia ako pri predchádzajúcich materských priznaných z toho istého nemocenského poistenia.
Súčasne sa negatívne na výške dávky neodrazí ani to, ak bola žena v rozhodujúcom období pri reťazovom pôrode aj dočasne práceneschopná. Doteraz sa jej v takejto situácii výška dávky rátala z minimálneho vymeriavacieho základu, po novom sa po ďalšom pôrode určí z tzv. predpokladaného príjmu, ktorý nesmie byť nižší ako pri predchádzajúcich materských priznaných z toho istého nemocenského poistenia. Znamená to, že výpočet dávky materské bude pre matku/otca či iného poistenca po novom výhodnejší.
S účinnosťou od 1. januára 2019 novela zákona o sociálnom poistení umožní aj tzv. súbežné poberanie materského matkou aj otcom v rovnakom období, avšak podmienkou bude, že každý z rodičov bude poskytovať starostlivosť inému dieťaťu.
Novela tiež určuje, avšak až s účinnosťou od 1. 1. 2022, že nemocenské dávky (nemocenské, materské, ošetrovné, vyrovnávacia dávka) a dávka v nezamestnanosti sa budú po vykonaní ročného zúčtovania prepočítavať v prípadoch, ak z ročného zúčtovania bude jeho výsledkom preplatok alebo nedoplatok na poistnom.
K 30. 9. 2018 dosiahla priemerná výška dávky 644,53 eura, k uvedenému dátumu vyplácala Sociálna poisťovňa 64 128 dávok materské. Od budúceho roku vďaka zvýšeniu maximálneho vymeriavacieho základu vzrastie aj maximálna výška dávky, ktorá pri 31 dňovom mesiaci dosiahne 1458,50 eur. Medziročne tak maximálna výška materského vzrastie od januára 2019 o 64,20 eura.