Exekútori: Nezadlžujte sa pred Vianocami. Problémom môže byť aj ručenie

Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa pred Vianocami zbytočne nezadlžovali.

11.12.2018 10:00
euro, úspory, mince, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata
Neuvážené preberanie záväzkov pod vplyvom emócií totiž môže viesť k dlhodobým finančným problémom, ktoré sa môžu skončiť až exekúciou. Problémom pritom nemusí byť len vzatie si pôžičky, ale aj ručenie za pôžičku niekomu inému.

„Vianočné obdobie je nabité emóciami, ktoré niekedy môžu ovplyvniť racionálnu úvahu občana, či zvládne splácanie nového záväzku. Navyše, masívne reklamy bánk i pôžičkových spoločností predstavujú pôžičku pred Vianocami ako niečo prirodzené, čo k sviatkom priam patrí. Nie je to však tak – Vianoce a túžba obdarovať svojich najbližších by nemali byť dôvodom, pre ktorý sa ľudia zadlžujú,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Ak človek neodhadne svoje schopnosti splácať riadne dlhy, prípadne mu to znemožní neočakávaná životná udalosť, môže sa dostať do takzvanej dlhovej špirály, kedy splácanie jednej pôžičky prekrýva ďalšou, obvykle s ešte horšími podmienkami. To však neraz môže skončiť až exekúciou, ktorá prinesie občanovi ďalšie náklady.

U exekútora však nemusí skončiť len samotný dlžník, ale aj ručiteľ. „Skúsenosti z našej poradne pre občanov v exekúcii ukazujú, že ľudia neraz podceňujú záväzky, ktoré na seba preberajú v prípade ručenia za pôžičku. Vnímajú to ako priateľskú či rodinnú službu, viac formalitu ako hrozbu skutočného záväzku. Ostanú potom prekvapení, keď od nich veriteľ začne reálne požadovať splatenie dlhu za nesplácajúceho dlžníka,“ hovorí Kolesárová.

Slovenská komora exekútorov občanom odporúča, aby ak sa už predsa len rozhodnú prevziať na seba pred Vianocami nové záväzky, hľadali alternatívu, ktorá ich v budúcnosti čo najmenej finančne zaťaží. „Určite je výhodnejšie vziať si úver z banky ako z nebankových spoločností, ktoré majú nastavené menej prísne kritériá na bonitu klientov, no neraz podstatne horšie podmienky pre dlžníka. Pri akomkoľvek úvere nie je najdôležitejším parametrom úroková sadzba, ale takzvaná Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktorá odráža všetky náklady na úver, vrátane rôznych poplatkov či poistenia. Pri spotrebných úveroch zaplatí občan na úrokoch tým menej, čím kratšiu dobu splácania si zvolí. Pri kreditných kartách sa zasa výrazne oplatí splatiť dlh v rámci bezúročného obdobia, inak sa môže úrok blížiť až k 20 percentám,“ odporúča Kolesárová.

Spracovala: dh
debata chyba
Viac na túto tému: #úver #dlhy #pôžička #zadlžovanie #Vianoce #finančné problémy #Slovenská komora exekútorov