Vianoce sú pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roka

Väčšina Slovákov už má skúsenosť s pôžičkou alebo s úverom. Dokáže pomôcť pri veľkých investíciách, ale aj v nečakaných situáciách.

13.12.2018 09:42
bankrot, úver, peniaze Foto:
Blížiace sa sviatky sú pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roku.
debata
Úvery slúžia aj na kúpu rôzneho spotrebného tovaru. Treba tu ale zvážiť, kedy je únosné zadlžovať sa. Určite nie je rozumné požičiavať si na luxusné veci. Platí to aj v tomto období. Vianoce sú totiž pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roku.

„Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, nie je určite rozumné si požičiavať na vyslovene nevyhnutné či dokonca luxusné veci. Je potrebné si dôkladne zvážiť, na čo si chcete požičať a svojím spôsobom riskovať do budúcnosti,“ radí Miroslav Zborovský, zákaznícky ombudsman spoločnosti Home Credit.

Blížiace sa sviatky sú pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roku. Ako ukázal vlaňajší prieskum pre spoločnosť, väčšina Slovákov míňa za jedlo a nápoje na Vianoce čiastku do 120 eur. V porovnaní s bežnými nákupmi počas roka si na sviatky deväť z desiatich ľudí priplatí za kvalitnejšie potraviny. Z vianočných nákupov sú najdrahšou položkou darčeky, na ktoré míňajú Slováci najčastejšie od 160 do 200 eur. Množstvo vianočných výdavkov je však zbytočných. Tri štvrtiny opýtaných sa v prieskume priznali, že nakupujú viac potravín, ako dokážu spotrebovať.

„Sú prípady, kedy si len chcete zvýšiť svoju životnú úroveň. Drobnými pôžičkami to ľahko dosiahnete a môžete si tak občas urobiť radosť, napríklad víkendom v luxusnom hoteli, návštevou vyhlásenej reštaurácie alebo drahším darčekom pre svojich blízkych. Vo všetkých týchto prípadoch by ste mali spĺňať kritériá pre bezpečnú pôžičku. To znamená prepočítať si, kedy si ju môžete dovoliť a kedy radšej hľadať iné cesty pre obstaranie veci. Alebo jednoducho u vecí, ktoré bezpodmienečne nepotrebujete, je vhodné radšej počkať, kým sa nezlepší vaša finančná situácia,“ zdôrazňuje Zborovský.

Podľa jeho slov ak sa chce rodina vyhnúť finančným komplikáciám v budúcnosti, treba si sledovať rodinný rozpočet. Keď sa napíšu na jednu stranu príjmy a na druhú výdavky, jednoducho to odhalí finančné možnosti.

„V prípade, že žijete od výplaty k výplate, ľahko sa dostanete do problémov so splácaním. Zvážte teda, na čo si požičiavate. Dodržiavajte jednoduché pravidlo, kedy doba užívania predmetu by mala byť dlhšia ako splatnosť peňazí. Nikdy si nepožičiavajte na splátky iných pôžičiek, v tomto prípade vyhľadajte radšej radu odborníkov, ktorí vám pomôžu trebárs s konsolidáciou pôžičiek. Vyberte si férového poskytovateľa, ktorý nič neskrýva a dokáže poradiť so správnym nastavením pôžičky,“ uzatvára ombudsman.

debata chyba
Viac na túto tému: #investície #rozpočet #úver #úvery #pôžička #slováci #Vianoce #rodinný rozpočet #požičiavať si