Odvodovú úľavu bude možné získať aj pri vyššom príjme

Zamestnávatelia si aj v tomto roku pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaných občanov v riadnom pracovnom pomere alebo v štátnozamestnaneckom pomere budú môcť uplatniť odvodovú úľavu.

, 07.01.2019 06:00
úrad práce, práca, zamestnanie, absolvent,... Foto: ,
Zamestnávatelia si aj v tomto roku pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaných občanov budú môcť uplatniť odvodovú úľavu.
debata
Pri uplatňovaní odvodovej úľavy musí ísť o zamestnanie dlhodobo nezamestnanej osoby, pričom vznik pracovného pomeru alebo štátnozamestna­neckého pomeru je dôvodom na vyradenie takejto osoby z evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Ďalšími podmienkami uplatnenia odvodovej úľavy sú skutočnosť, že voči zamestnávateľovi Sociálna poisťovňa neeviduje pohľadávku, z dôvodu prijatia odvodovo zvýhodnenej osoby zamestnávateľ neznížil počet zamestnancov a zároveň suma hrubého mesačného príjmu tohto zamestnanca nesmie prekročiť stanovenú hranicu (najviac 67 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR spred dvoch rokov).

Hraničná suma mesačného príjmu pre rok 2019 je suma 639,18 eura (v roku 2018 to bola suma 611,04 eura), pričom počas 12 mesiacov (toľko môže odvodové zvýhodnenie trvať) sa zamestnancovi hraničná suma príjmu nemení. To znamená, že pri vzniku pracovných alebo štátnozamestna­neckých vzťahov v roku 2018 prechádza­júcich do roku 2019 zostane hraničná suma 611,04 eura.

Dlhodobo nezamestnaná osoba, pri zamestnaní ktorej si možno uplatniť odvodovú úľavu, je osoba, ktorá bola ako nezamestnaná evidovaná na úrade práce najmenej 12 po sebe idúcich mesiacov alebo 6 mesiacov, ak má trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov.

Odvodová úľava sa netýka zamestnancov pracujúcich na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, zamestnancov s právom na nepravidelný príjem ani ostatných zamestnancov v inom právnom vzťahu, ako je pracovný pomer alebo štátnozamestna­necký pomer.

debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #zamestnávatelia #odvodová úľava #dlhodobo nezamestnaný #mesačný príjem
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy