Otázky a odpovede k daniam pre živnostníkov

Kedy musí živnostník platiť preddavky na daň?

07.03.2019 08:00
peniaze, muž, dane, mince Foto:
Ak živnostníkovi vyjde v daňovom priznaní posledná známa daňová povinnosť vyššia ako 2 500 eur, musí v nasledujúcom roku platiť štvrťročné preddavky na daň.
debata

Živnostníci

1. Aké daňové priznanie podávajú živnostníci?

Každý živnostník podáva daňové priznanie typu B. Príjmy zo živnosti, ako aj výdavky sa uvádzajú v tabuľke č. 1 do riadku 2.

2. Čo všetko si možno zahrnúť do výdavkov?

Podľa zákona o dani z príjmov si možno znížiť daňový základ o výdavky, ktoré slúžia na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Všetky tieto výdavky musia byť zároveň uvedené v účtovníctve alebo v daňovej evidencii. Dôležité je najmä to, aby podnikateľ prípadnej kontrole vedel odôvodniť, akým spôsobom dané výdavky slúžia na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie príjmov. Ak to nebude vedieť preukázať, daňová kontrola mu môže prikázať vyškrtnúť dané výdavky.

3. Akým spôsobom sa vypočítajú paušálne výdavky?

Živnostníci, ktorí majú s podnikaním spojené len malé výdavky alebo sa nechcú zapodievať tým, čo si z daňového základu môžu odpočítať a čo nie, môžu využiť takzvané paušálne výdavky vo výške 60 percent z príjmov. Maximálne si takto možno odrátať 20 000 eur za rok.

4. Môže si živnostník, ktorý využíva paušálne výdavky, ešte o niečo znížiť daňový základ?

Okrem paušálnych výdavkov si možno z daňového základu odpočítať aj zaplatené odvody. Najprv si podnikateľ odpočíta paušálne výdavky a následne odvody. Do daňového priznania je potrebné uviesť paušálne výdavky i zaplatené odvody spolu. Pod tabuľkou č. 1 je potrebné zaškrtnúť, že si živnostník uplatňuje výdavky percentom z príjmov a zároveň je treba uviesť sumu zaplatených odvodov, ktoré si prirátal k paušálnym výdavkom. Okrem výdavkov a odvodov si zo svojho daňového základu môže odrátať aj nezdaniteľné časti základu dane a rodičia si z výslednej dane ešte môžu odpočítať daňový bonus na dieťa.

5. Môže si dať živnostník do nákladov aj oblek?

Oblečenie si možno dať do nákladov len v prípade, že ide o výdavky na oblečenie u daňovníka, ktorý vykonáva takú činnosť, pri ktorej sa podľa nariadenia vlády o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov poskytujú ochranné pracovné prostriedky zamestnancom, alebo ak používa pracovnú rovnošatu, resp. pracovné ošatenie. Nákup obleku je výdavkom na osobnú potrebu daňovníka a je teda nedaňovým výdavkom, keďže nejde o ochranné oblečenie. Do daňových nákladov ho nemožno zahrnúť ani vtedy, ak ho živnostník používa napríklad pri obchodných stretnutiach.

6. Ak sa raz živnostník rozhodne, že bude využívať paušálne výdavky, musí ich stále využívať, alebo sa každý rok môže rozhodnúť, ako bude dokladovať svoje výdavky?

Živnostník sa každý rok pred podaním daňového priznania môže rozhodnúť, akým spôsobom bude preukazovať svoje výdavky. To že jeden rok využije paušálne výdavky, neznamená, že nasledujúci rok nemôže do daňového priznania zahrnúť skutočné výdavky spojené s podnikaním. Živnostníci tak môžu využiť skutočné výdavky v rokoch, keď majú vyššie náklady, a v ďalších rokoch si môžu uplatniť paušálne výdavky. Preto sa im oplatí, aby si celý rok odkladali bločky a faktúry a až následne sa rozhodli, aký spôsob preukazovania výdavkov použijú.

7. Kedy musí živnostník platiť preddavky na daň?

Ak živnostníkovi vyjde v daňovom priznaní posledná známa daňová povinnosť vyššia ako 2 500 eur, musí v nasledujúcom roku platiť štvrťročné preddavky na daň. Každé tri mesiace zaplatí jednu štvrtinu z vypočítanej daňovej povinnosti. V prípade, že niekomu vyjde posledná známa daňová povinnosť minimálne na 16 600 eur, musí platiť mesačné preddavky na daň. Každý mesiac bude platiť jednu dvanástinu z vypočítanej dane. Posledná známa daňová povinnosť vychádza z minuloročných príjmov, odpočíta sa z nich však už tohtoročné nezdaniteľné minimum a tohtoročný daňový bonus.

8. Ktorí živnostníci nemusia podať daňové priznanie?

Živnostník nemusí podať daňové priznanie v prípade, že príjem za posledný rok nebol vyšší ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane. To znamená, že ak za minulý rok nezarobil aspoň 1 915,01 eura. To sa netýka živnostníkov, ktorí skončili minulý rok v strate. Tí musia podať daňové priznanie aj vtedy, ak ich celkový príjem je nižší ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane.

9. Ako priznávajú dane ľudia, ktorí popri zamestnaní aj podnikajú?

V prípade, že niekto zároveň pracuje aj podniká, musí sám podať daňové priznanie typu B. V ňom uvedie príjmy zo zamestnania (závislá činnosť) i príjmy z podnikania. Potrebné je na to potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch od zamestnávateľa. Príjmy zo zamestnania uvedie v piatom oddiele do riadku 38 a príjmy zo živnosti zapíše do tabuľky číslo 1 v šiestom oddiele daňového priznania.

10. Môžu živnostníci poukázať dve percentá zo svojej dane rovnako ako zamestnanci?

Živnostník môže takisto rozhodnúť o tom, ktorá nezisková organizácia získa dve percentá z jeho daní. Na rozdiel od zamestnancov, ktorí vypisujú osobitné tlačivo (ak im robí zúčtovanie daní zamestnávateľ), živnostníci poukazujú dve percentá priamo v daňovom priznaní. Slúži na to 12. oddiel daňového priznania, do ktorého uvedú dve percentá z dane, ako aj organizáciu, ktorej ich chcú poslať. Kto nechce nikomu dať dve percentá z daní, zaškrtne na začiatku tohto oddielu, že neuplatňuje postup podľa paragrafu 50. Ľudia, ktorí vlani vykonávali dobrovoľnícku činnosť a majú o tom potvrdenie, môžu poukázať až tri percentá zo svojej dane.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dane #daňové priznanie #živnostníci