Register exekúcií využilo vlani viac ako štyritisíc občanov

Centrálny register exekúcií využilo vlani 4 674 občanov a 984 firiem. Od jeho spustenia do prevádzky pre verejnosť v júli 2016 tak poslúžil už 14 970 občanom a 2 679 firmám.

27.02.2019 12:59
súd, exekútor, paragraf Foto:
Ilustračné foto.
debata

Každý návštevník vlani využil možnosť priemerne šiestich lustrácií, teda zistení, či v ním sledovanej položke je alebo nie je exekúcia a aké sú prípadne jej parametre. V exekučnej databáze môžu bezplatne vyhľadávať aj orgány verejnej moci, ktoré vykonali za minulý rok 4 782 995 prís­tupov. Spoločne centrálny register exekúcií vlani zaznamenal 5 111 607 poži­adaviek na lustráciu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

"Pretrvávajúci záujem občanov i firiem ukazuje, že dlhodobá požiadavka Slovenskej komory exekútorov na zavedenie Centrálneho registra exekúcií bola opodstatnená. Občania si môžu sami preveriť, či voči nim je alebo nie je vedená exekúcia a v prípade potreby urýchlene konať. Aj firmy majú k dispozícií účinný nástroj, ako si preveriť svojho klienta či obchodného partnera,“ uviedol prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller. Mnohé podnety od občanov však smerujú k otázke, či nie je možné v rámci jedného registra nájsť všetky exekučné konania, vedené voči fyzickej či právnickej osobe. Exekučné konania totiž nevedú len súdni exekútori, ale aj iné orgány, napríklad Finančná správa či Sociálna poisťovňa.

"Určite stojí za zváženie, či zabehnutý a funkčný Centrálny register exekúcií nerozšíriť o ďalšie položky, aby si občania i firmy mohli na jednom mieste skontrolovať všetky konania. Je to však otázka na príslušné štátne inštitúcie, ktoré majú tieto konania vo svojej kompetencii,“ doplnil Paller.

Ak občan, firma alebo orgán verejnej moci potrebuje z registra výpis, použiteľný na právne účely, môže si ho vyzdvihnúť osobne v sídle Slovenskej komory exekútorov alebo požiadať o jeho zaslanie poštou. O výpis vlani požiadalo 3 492 občanov, 807 firiem a 3 353-krát aj orgány verejnej moci. Register nájdu občania na webovej stránke www.cre.sk. Po uhradení administratívneho poplatku je v ňom možné vyhľadávať podľa priezviska a dátumu narodenia alebo bydliska, názvu alebo obchodného mena, IČO alebo spisovej značky súdu, ktorý udelil exekútorovi poverenie na vykonanie exekúcie.

Centrálny register exekúcií je pre verejnosť prístupný od 1. júla 2016. Od 1. januára 2015 sú súdni exekútori povinní zapísať do registra každú novú exekúciu, prípadne aktualizovať údaje ešte neukončenej exekúcie. Zároveň musia do 14 dní vymazať z registra všetky údaje tých prípadov, ktoré boli právoplatne ukončené.

debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #Exekútori #občania #prevádzka #Cetrálny register exekúcií