Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

27.02.2019 13:17
peniaze, úver, euro Foto:
Ilustračné foto.
debata
Čím je človek starší, tým má reálnejšie predstavy o plate a na pracovné pozície, na ktorých zatiaľ nemá prax, sa zvykne podhodnocovať. Najambicióznejšie platové očakávania majú zamestnanci do 24 rokov. Generácia Z – teda súčasní absolventi a nováčikovia na trhu práce – majú v priemere o päť percent vyššie platové očakávania, ako sú reálne platy v tejto vekovej skupine.
Očakávané platy vo vekovej kategórii do 24... Foto: SHUTTERSTOCK, platy.sk
platy Očakávané platy vo vekovej kategórii do 24 rokov sú o 5 % vyššie než sú reálne platy zamestnancov v tomto veku.

Platy.sk na Slovensku analyzovali 52 002 platových dotazníkov s očakávanými platmi podľa vekových skupín. Podľa štatistík si najmä ľudia do 35 rokov najviac zisťujú platy na pozíciách, na ktorých nemajú prax. Súvisí to aj s tým, že súčasní mileniáli vnímajú kariéru oveľa dynamickejšie ako staršie ročníky, menia prácu častejšie a chcú vyskúšať viac pracovných rolí za kratší čas.

Nulová prax na pozícii nemusí byt vždy prekážkou

V súčasnosti, keď sa do popredia požiadaviek zamestnávateľov dostávajú skôr mäkké zručnosti ako napríklad komunikatívnosť, odolnosť voči stresu, ochota učiť sa nové veci, tímovosť či flexibilita, nemusí byť nulová prax prekážkou v získaní pracovného miesta.

Pri rastúcom nedostatku pracovníkov na trhu práce zamestnávatelia povoľujú z prísnych nárokov. Mnoho firiem v súčasnosti dokáže novej posile poskytnúť interné zaškolenie pre konkrétny výkon práce, ako aj potrebnú podporu a pomoc pri kariérnej zmene.

Ako si zistiť plat na pozícii, kde nemám prax?

V platovom dotazníku Platy.sk si môžu používatelia okrem porovnania svojej aktuálnej mzdy overiť plat na pozícii, s ktorou nemajú žiadne skúsenosti a zistiť tak, či ich očakávania spĺňajú reálne platové podmienky.

Pri vypĺňaní dotazníka stačí v kolónke Prax na pozícii uvesť “Na pozícii som nepracoval”, zadať očakávaný plat a porovnať ho s realitou. Vstupné údaje takýchto návštevníkov – teda ich očakávané platy – nevstupujú do finálnych výpočtov platov, ktoré vidia užívatelia na stránke. V čísle, ktoré vidia užívatelia na stránke, sú iba reálne platy zamestnancov s praxou.

Na čo všetko myslieť pri dohadovaní mzdy na pozícii, kde nemám prax?

Priemerná mzda na pozícii, ktorú návštevník zistí pri overovaní platu bez praxe, pochádza z údajov zamestnaných ľudí, juniorov aj seniorov, pričom ich zamestnávatelia majú rôznu veľkosť a rôznu oblasť zamerania. Priemerný plat je preto orientačné číslo. Na pohovore je potrebné pýtať sa konkrétne aj na oblasti, ktoré môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť finálny príjem, prípadne ušetriť vám niektoré existujúce výdavky.

Zdroj: platy.sk

Richter: Počty a platy cudzincov na Slovensku máme vo svojich rukách
debata chyba
Viac na túto tému: #platy #štatistiky #pracovné pozície #platový dotazník #vekové skupiny