Vzrástol počet živnostníkov, ktorí platia minimálne poistné

17.04.2019 09:56
muž, účty, kalkulačka, odvody, živnostník
Ilustračné foto. Autor:

Priemerný počet živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí v mesiacoch január a február 2019 zaplatili poistné na starobné poistenie, predstavuje podľa štatistických údajov Sociálnej poisťovne 192 483.

Z tohto počtu až 155 020 SZČO odviedlo poistné z minimálneho vymeriavacieho základu, čo predstavuje 80,54 %. Podiel živnostníkov, ktorí platia minimálne poistné, tak oproti predchádzajúcim dvom rokom vzrástol.

V roku 2018 totiž priemerný počet SZČO platiacich poistné na starobné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu dosiahol viac ako 140 tisíc (141 486), čo predstavovalo 75,15 percenta všetkých platiacich SZČO. O nárast podielu takto platiacich SZČO ide aj v porovnaní s rokom 2017, kedy ich bolo 133 852, čo predstavovalo 71,95 percenta všetkých platiacich SZČO.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #SZČO #živnostníci #poistné #dôchodkové poistenie #starobné poistenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku