Študentky, pozor! Materské automaticky nezískate

Študenti počas svojho štúdia a ani bezprostredne po ňom nie sú sociálne poistení.

16.05.2019 08:03
mama, dieťa, matka Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Práve preto im ani nemôže vzniknúť nárok na dávky ako je materské, nemocenské či dávka v nezamestnanosti.

Výnimkou je len situácia, ak boli počas štúdia od 16-tich rokov veku dobrovoľne poistení (viac o tomto druhu poistenia v časti Dobrovoľné poistenie) alebo pracovali na brigádach, napr. na dohody, z ktorých za nich zamestnávateľ odvádzal do Sociálnej poisťovne poistné. Ide však iba o tie dohody, pri ktorých si študent u zamestnávateľa neuplatnil tzv. odvodovú úľavu a mal z nich príjem viac ako 200 eur mesačne.

Sociálna poisťovňa sa v praxi stretáva najmä s prípadmi, keď počas školy alebo po jej skončení študentka porodí dieťa a automaticky sa domnieva, že má nárok na dávku materské. Nie je to tak.

Musela by byť v čase vzniku žiadosti o dávku (čo je spravidla šesť týždňov pred očakávaným termínom pôrodu) nemocensky poistená, teda pracovať ako zamestnanec alebo SZČO, alebo byť dobrovoľne nemocensky poistená, resp. bola by počas tehotenstva v tzv. 8-mesačnej ochrannej lehote po zániku nemocenského poistenia. Nárok na dávku by jej nevznikol, ani keby uzavrela pracovný pomer tesne pred pôrodom alebo po narodení dieťaťa, pretože by nesplnila zákonnú podmienku získať v rozhodujúcom období – teda pred podaním žiadosti – aspoň 270 dní nemocenského poistenia.

V takýchto prípadoch, keď nevzniká nárok na dávku materské, sa treba obrátiť na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny a požiadať tam o rodičovský príspevok, resp. ďalšie štátne sociálne dávky.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

4 debata chyba
Viac na túto tému: #študenti #Sociálna poisťovňa #dávky #materské #nemocenské dávky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy