Dávka v nezamestnanosti? Ak pracujete minimálne dva roky

, 16.06.2019 06:00
výpoveď, nezamestnanosť,
Ilustračné foto. Autor:

V prípade straty zamestnania môže každý, kto si platí poistenie v nezamestnanosti, využiť na zabezpečenie príjmu dávku v nezamestnanosti. Do evidencie nezamestnaných sa človek musí síce hlásiť na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, dávku mu však po splnení podmienok vypláca Sociálna poisťovňa.

"Základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, teda 730 dní.

Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je teda podmienený aj obdobím účasti na poistení v nezamestnanosti," približuje podmienky riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

„Nárok na dávku v nezamestnanosti má uchádzač o zamestnanie (povinne poistená osoba v nezamestnanosti – zamestnanec alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti), ktorý splnil všetky zákonné podmienky nároku na túto dávku. Povinné poistenie v nezamestnanosti, a teda aj nárok na dávku, vzniká aj na základe dohôd o vykonaní práce a dohôd o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom,“ dodal.

Maximálna výška dávky v nezamestnanosti sa každý rok mení, a to vždy k 1. júlu. „Od 1. júla sa pre nových žiadateľov zvýši maximálna dávka v nezamestnanosti o viac ako 58 eur za mesiac. Pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci už bude jej maximálna výška predstavovať 1 032,50 eura (do konca júna je suma 972,30 eura) a v 30-dňovom mesiaci sa dávka zvýši na 999,20 eura (doteraz je to 941 eur),“ píše sa v správe Sociálnej poisťovne.

Zvýšenie maximálnej výšky dávky v nezamestnanosti súvisí so zvýšením maximálneho denného vymeriavacieho základu, ktorý vychádza zo všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2018. Všeobecný vymeriavací základ je vždy 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve za ten-ktorý kalendárny rok, ktorú zisťuje Štatistický úrad SR a na základe týchto údajov ho potom na svojom webe zverejňuje Sociálna poisťovňa. Od 1. júla 2019 je tak maximálny denný vymeriavací základ vo výške 66,6083 eura (do konca júna 2019 je to 62,7288 eura). Výška dávky v nezamestnanosti na deň pritom podľa zákona o sociálnom poistení predstavuje 50 % denného vymeriavacieho základu.

Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje, že nový maximálny denný vymeriavací základ sa týka len tých dávok v nezamestnanosti, ktoré bude priznávať po 30. júni 2019. Suma dávky v nezamestnanosti sa vypláca počas celého podporného obdobia v rovnakej výške, teda vo výške, v ktorej bola priznaná. To znamená, že na už priznané dávky v nezamestnanosti nemá zmena maximálneho denného vymeriavacieho základu žiaden vplyv a budú sa tak vyplácať v nezmenenej výške.

Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti
za február 2019 za marec 2019 za apríl 2019
36 763 35 607 35 165

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #dávka v nezamestnanosti #Úrad práce
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku