Letné prázdniny nie sú dôvodom na vznik nároku na ošetrovné

02.07.2019 17:00
deti, pohyb, šport
Ilustračné foto. Autor:

V súvislosti so začiatkom letných školských prázdnin Sociálna poisťovňa opäť pripomína, že z dôvodu uzavretia základnej školy pre letné prázdniny rodičom nárok na ošetrovné zo Sociálnej poisťovne nevzniká.

Ak dieťa navštevuje základnú školu, rodič má počas školských prázdnin dieťaťa nárok na ošetrovné len vtedy, ak dieťa ochorie, keďže základná škola je v období od 1. júla do 31. augusta uzavretá na základe školského zákona, a nie na základe rozhodnutia.

Existujú však situácie, keď poistenec má nárok na ošetrovné [https://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s] – ak sa osobne a celodenne stará o dieťa do desiatich rokov veku a ak predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie.

Ak je materská škola na základe rozhodnutia jej riaditeľa uzatvorená napríklad z dôvodu dezinfekcie prostredia a hračiek alebo z prevádzkových dôvodov, podmienka uzavretia školy rozhodnutím príslušného orgánu je splnená. Rodičovi dieťaťa navštevujúceho túto materskú školu nárok na ošetrovné vzniká (za predpokladu splnenia ostatných podmienok), má nárok na ošetrovné najviac za desať dní osobnej a celodennej starostlivosti o toto dieťa.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #deti #prázdniny #škola #rodičia #ošetrovné #letné prázdniny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku