PORADŇA: Ako sa platí poistné pri súbehu živnosti a zamestnania

Ak má poistenec v Sociálnej poisťovni uzatvorených viac poistení – ako SZČO a súčasne aj ako zamestnanec, poistné platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu (hrubý príjem), ktorý dosahuje ako zamestnanec.

23.07.2019 14:40
zamestnanie, práca, profesia, zamestnanci Foto:
Ilustračné foto.
debata
Ak súčet oboch vymeriavacích základov nepresahuje maximálny mesačný vymeriavací základ (6 678 eur), platí poistné v plnej výške aj ako zamestnanec, aj ako SZČO. Ak je súčet oboch vymeriavacích základov vyšší ako maximálny mesačný vymeriavací základ, ako zamestnanec platí poistné v plnej výške a ako SZČO platí poistné z rozdielu medzi maximálnym vymeriavacím základom a vymeriavacím základom zo zamestnania.

V prípade, že je hrubý príjem zamestnanca rovnaký ako maximálny vymeriavací základ alebo je vyšší, ako SZČO už neplatí poistné na povinné nemocenské, starobné ani invalidné poistenie. Poistné do rezervného fondu solidarity však SZČO platí vždy a z celého jej vymeriavacieho základu (najviac z maximálneho vymeriavacieho základu).

Ak SZČO pri súbehu so zamestnaním zaplatila poistné vo vyššej sume, ako bolo potrebné, môže príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne písomne požiadať o spracovanie súbehu a následné vrátenie preplatku.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #zamestnanec #Sociálna poisťovňa #poistenie #živnostník #hrubý príjem