Počet živnostníkov s minimálnym poistným výrazne neklesne

K 8. augustu 2019 by malo z minimálneho vymeriavacieho základu zaplatiť poistné do Sociálnej poisťovne 139 170 živnostníkov (a ostatných SZČO).

05.08.2019 10:41
práca, počítač, živnosť, živnostník, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Vyššie poistné ako sú minimálne odvody, by malo zaplatiť 82 320 živnos­tníkov. Vyplýva to z aktuálnych štatistík Sociálnej poisťovne. Pre porovnanie, k 8. augustu 2018 zaplatilo minimálne poistné 141 875 živnos­tníkov a vyššie poistné uhradilo 75 737 živnos­tníkov.

Ôsmy august je každoročne termín splatnosti poistného v novej výške, ktorú Sociálna poisťovňa oznámila SZČO na základe jej daňového priznania.

Pri úhradách poistného platí, že nižšie odvody sa v budúcnosti prejavia aj v nižšom uspokojovaní nárokov poistencov na dávky zo Sociálnej poisťovne. Poistenec s nižším poistným môže očakávať nižšiu nemocenskú dávku alebo nižší dôchodok. Často sa stáva, že takýto poistenec výšku svojej dávky aj reklamuje, ale zostane sklamaný – výpočet Sociálnej poisťovne, s ktorým nie je stotožnený, je správny. Napriek tomu počet živnostníkov a iných SZČO, ktoré platia poistné do Sociálnej poisťovne z minimálneho vymeriavacieho základu, zásadným spôsobom neklesá.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #odvody #živnostníci #poistné #minimálne odvody
Flowers