Radi by ste mali vybavený dôchodok čo najskôr? Ako na to

21.10.2019 09:27
senior, dôchodca, dôchodok, kalkulačka
Ilustračné foto. Autor:

Ak Sociálna poisťovňa v konaní o dôchodku nemá k dispozícii všetky potrebné doklady k rozhodnutiu, musí ich zisťovať prostredníctvom zamestnávateľov, nástupníckych organizácii alebo archívov.

Sociálna poisťovňa môže toto zisťovanie zahájiť až po podaní žiadosti, kedy už plynie lehote 60 dní na vydanie rozhodnutia. Toto zisťovanie má za následok predĺženie konania o dôchodku. Aby k predlžovaniu konania neprichádzalo, Sociálna poisťovňa poistencom odporúča, aby sa o túto problematiku začali zaujímať aspoň rok pred dovŕšením dôchodkového veku, teda ešte pred tým, ako podajú žiadosť o dôchodok.

Postup je nasledovný:

Požiadajte o vyhotovenie Informácie o stave a zmenách stavu individuálneho účtu poistenca. V týchto informáciách sa nachádza celé obdobie poistenia, ktoré je v evidencii Sociálnej poisťovne. Tie roky a mesiace, ktoré v uvedenej informácii nie sú, Sociálna poisťovňa neeviduje a musí ich dohľadávať, čím sa konanie o dôchodku predlžuje a v nejednom prípade je potrebné zákonnú lehotu 60 dní predĺžiť o ďalších 60 dní. Aby sa tomu predišlo, zo strany budúceho žiadateľa o dôchodok je vhodné zhromaždiť si chýbajúce doklady už pred podaním žiadosti a predložiť ich pri spisovaní žiadosti v pobočke Sociálnej poisťovne.

So zhromaždením dokladov môže začať poistenec doma – výučný list, maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, rodné listy detí, vojenská knižka, potvrdenia o nástupe do zamestnania a výstupe zo zamestnania a podobne. Ak poistenec takéto doklady doma nemá, môže navštíviť školu, matriku, vojenský archív, bývalého zamestnávateľa, archív a požiadať o vyhotovenie potvrdenia odkedy dokedy štúdium trvalo, odkedy dokedy trvala vojenská základná služba, evidenčný list dôchodkového zabezpečenia alebo potvrdenie zamestnávateľa s uvedením odkedy dokedy zamestnanie trvalo a vymeriavacie základy za túto dobu.

V prípade zaniknutých organizácií pobočka Sociálnej poisťovne vie poistencovi poskytnúť adresy nástupníckych organizácií alebo archívov.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #poistenec #penzia #dôchodok #dôchodca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku