Dobrovoľné poistenie nemá vplyv na výplatu dávky v nezamestnanosti

08.01.2020 12:11
výpoveď, nezamestnanosť,
Ilustračné foto. Autor:

Poberanie dáky v nezamestnanosti neovplyvňuje možnosť prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie.

Sociálna poisťovňa neskúma, či je osoba zaujímajúca sa o dobrovoľné poistenie evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie a či poberá dávku v nezamestnanosti.

Počas tohto obdobia neplatí za ňu nikto poistné na žiadny druh poistenia, preto táto skutočnosť nie je v prípade záujmu žiadnou prekážkou dobrovoľného poistenia.

Ak sa preň nezamestnaný občan rozhodne, obdobie dobrovoľného poistenia sa mu zaráta v budúcnosti na účely dávok – podľa toho, aký balík dobrovoľného poistenia si vyberie. Ak si vyberie komplexný balík a bude si sám platiť poistné na dobrovoľné dôchodkové, dobrovoľné nemocenské a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, toto obdobie sa mu zaráta tiež ako obdobie poistenia v nezamestnanosti na účely dávky v nezamestnanosti, ak by si nárok na túto v budúcnosti znovu uplatnil.

V roku 2019 evidovala Sociálna poisťovňa mesačne priemerne viac ako 36-tisíc poberateľov dávky v nezamestnanosti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #poistné #odvody #dávka v nezamestnanosti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku