Prečo sa pri žiadostiach o pozostalostné dôchodky odlišuje postup Sociálnej poisťovne?

28.01.2020 12:06
vdova, smútok, starosti
Ilustračné foto. Autor:

Prečo treba k žiadosti o vdovský, vdovecký alebo sirotský dôchodok v niektorých prípadoch predkladať doklady o dobe poistenia zomretého?

To je častá otázka zo strany poistencov, ktorí pri spisovaní žiadosti nechápu požiadavku zo strany Sociálnej poisťovne. Vysvetlenie spočíva v tom, že treba rozlišovať, či poistenec žiada o pozostalostný dôchodok po poberateľovi dôchodku alebo po zomretom, ktorý nebol poberateľom žiadneho dôchodku.

Ak napríklad poistenec žiada o pozostalostný dôchodok po poberateľovi starobného dôchodku, ktorý popri poberaní dôchodku už nepracoval, stačí k spísaniu žiadosti o dôchodok predložiť len originál sobášneho a úmrtného listu. V takomto prípade Sociálna poisťovňa pozná výšku jeho dôchodku, od ktorého sa bude pozostalostný dôchodok odvodzovať.

Ak poistenec žiada o pozostalostný dôchodok po zomretom, ktorý bol aktívne pracujúci, k spísaniu žiadosti o pozostalostný dôchodok je potrebné predložiť aj doklady o všetkých dobách poistenia, ktoré nie sú v evidencii Sociálnej poisťovne. Dôvod je ten, že na výpočet pozostalostných dôchodkov potrebuje neskôr vypočítať dôchodok zomretého. A na to potrebuje všetky jeho odpracované obdobia.

Na spísanie žiadosti o pozostalostný dôchodok je vhodné, po vydaní úmrtného listu, objednať sa prostredníctvom rezervačného systému Sociálnej poisťovne cez jej webovú stránku – Objednajte si termín návštevy v pobočke. Poistencovi bude následne zaslaná informácia o potvrdení termínu a o dokladoch potrebných k spísaniu žiadosti o dôchodok.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#žiadosť #úmrtie #pozostalostná dávka #pozostalosť #dôchodok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku