Akú dostanem péenku ak mám chrípku? Najviac 1 135,70 eura

13.02.2020 11:38
žena, prechladnutie, nádcha, chrípka, teplota,...
Ilustračné foto. Autor:

Akú dostanem nemocenskú, ak zostanem doma s chrípkou? Najviac 1 135,70 eura.

Najmä v čase chrípkovej sezóny sa ľudia zaujímajú o výšku dávky nemocenské, ak sa dajú lekárom vypísať na péenku.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že výška dávky je vždy individuálna a závisí od hrubej mzdy (vymeriavacieho základu), z ktorej poistenec (za zamestnanca jeho zamestnávateľ) odvádza poistné na nemocenské poistenie. Zákon pritom presne stanovuje podmienky na priznanie dávky a aj vzorec na jej výpočet. Podrobné informácie sú prístupné na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Nemocenské.

Platí základný princíp, podľa ktorého čím vyššia je hrubá mzda (vymeriavací základ), z ktorého poistenec platí poistné, tým vyššia je aj dávka, zákon ale obmedzuje jej maximálnu výšku. Ak dnes poistenec odvádza poistné z hrubej mzdy nad 2 026 eur, maximálna výška dávky nemocenské na deň je ohraničená sumou 36,63456500 eura. Znamená to, že poistenec môže po splnení všetkých podmienok dostať dávku pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci maximálne vo výške 1 099,10 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci to je 1 135,70 eura.

Pri nižších vymeriavacích základov (hrubej mzde) je dávka nižšia. Priemerná výška dávky nemocenské pritom medziročne vzrástla o 29 eur. Kým v roku 2018 dosahovala 268,02 eura mesačne, vlani to bolo 296,94 eura.

Prvých 10 dní práceneschopnosti nahrádza zamestnancovi jeho príjem zamestnávateľ, pričom prvé tri dni PN-ky to predstavuje 25 % denného vymeriavacieho základu a ďalšie dni to je 55 %. Následne, ak PN-ka pokračuje aj od 11. dňa, ju vypláca Sociálna poisťovňa, pričom výška dávky na deň tvorí 55 % z denného vymeriavacieho základu poistenca.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #péenka #nemocenské dávky #nemocenské #chrípka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku