Kráti sa čas na požiadanie o príspevky prvej pomoci za apríl

Záujemcovia o príspevky prvej pomoci za apríl môžu zasielať vyplnené výkazy alebo žiadosti spolu s výkazmi už len do 31. mája 2020 do polnoci.

28.05.2020 15:45
zamestnanec, živnostník, práca Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Od pondelka, 1. júna 2020, začnú úrady práce prijímať výkazy alebo aj žiadosti záujemcov o pomoc za máj.

Zamestnávatelia a SZČO môžu ešte stále požiadať o príspevok z projektu „Prvá pomoc“ za mesiac apríl, a to do nedele, 31. mája 2020, do polnoci. Po tomto termíne už nebude možné požiadať o pomoc za apríl. „Proces vyplácania aprílových príspevkov sa nám zrýchlil, keďže viac ako 90 % úhrad ide zamestnávateľom a SZČO, ktorí žiadajú opätovne a posielajú nám už iba výkazy. Zvyšok sú noví žiadatelia, ktorým zasielame na podpis dohody,“ informuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci rovnakého opatrenia ako za mesiac marec

Títo pošlú úradom práce iba vyplnený výkaz, do ktorého uvedú číslo uzatvorenej dohody s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak žiadateľ ešte dohodu nemá, ale žiadosť za marec poslal, môže požiadať o príspevok za apríl a vo výkaze neuvedie číslo dohody.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci odlišného opatrenia ako za mesiac marec

Proces žiadania o finančný príspevok je rovnaký ako v mesiaci marec. Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.

Žiadatelia sa môžu ďalší mesiac rozhodnúť aj pre príspevok z iného opatrenia podľa toho, ktorá pomoc je pre nich výhodnejšia. Prechádzať však nemôžu v rámci opatrenia 3. Ak raz požiadali o príspevok 3A, nemôžu ďalší mesiac žiadať o príspevok 3B alebo naopak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc po prvýkrát Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.

Prvú pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom pri znižovaní negatívnych dopadov vyplývajúcich z aktuálnych mimoriadnych opatrení schválila vláda Slovenskej republiky 31. marca 2020. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny následne pripravilo projekt na podporu udržania zamestnanosti, aby podporilo zachovanie pracovných miest a podnikanie samostatne zárobkovo činných osôb v čase pandémie koronavírusu. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na www.pomahameludom.sk.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #príspevky #živnosť #živnostník #SZČO #pomoc od štátu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy