Nárok rodičov na OČR pri neposlaní detí do škôlky a školy upraví novela zákona

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak pritom v polovici mája tvrdil, že na zachovanie nároku na tzv. OČR pre rodičov, ktorí nechajú svoje deti doma, nebude potrebné meniť súčasné znenie zákona.

04.06.2020 13:34
deti, škola, prváci, farbičky, učenie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Desaťtisíce rodičov, ktorí sa od začiatku júna rozhodli neposlať svoje dieťa do jaslí, škôlok a škôl pre obavu o ich zdravie alebo pre nedostatočnú kapacitu predškolských zariadení, budú mať aj naďalej nárok na pandemické ošetrovné.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Na ošetrovné majú mať v júni nárok aj tí rodičia, ktorí neumiestnili svoje dieťa alebo príbuznú osobu v zariadení sociálnych služieb poskytujúcom sociálnu službu ambulantnou alebo pobytovou formou.

„Počet dotknutých poberateľov pandemického ošetrovného sa v júni odhaduje na úrovni približne 31,5-tisíca,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Rezort práce vychádza z predpokladu, že nárok na pandemické ošetrovné si za jún uplatní tretina z rodičov, ktorí dostanú túto dávku za máj. Zachovaním nároku na pandemické ošetrovné aj v júni by sa mali výdavky Sociálnej poisťovne zvýšiť o 12,8 milióna eur. Vláda súčasne schválila návrh, aby sa parlament novelou zákona zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak v polovici mája tvrdil, že na zachovanie nároku na tzv. OČR pre rodičov, ktorí nechajú svoje deti doma, nebude potrebné meniť súčasné znenie zákona. „Dospeli sme k takému právnemu názoru, že nebude potrebné meniť legislatívu,“ povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Ako vtedy uviedol, rezort práce a sociálnych vecí sa dohodol s ministerstvom školstva na tom, že školské zariadenia pošlú Sociálnej poisťovni zoznam žiakov, ktorí nastúpili do školy a zoznam žiakov, ktorí zostali doma. „Na základe toho bude môcť žiadať rodič o pandemické ošetrovné,“ povedal Krajniak.

Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje novelizovať aj Zákonník práce. „S cieľom udržania zamestnanosti sa navrhuje na prechodnú dobu umožniť predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na dobu určitú aj nad rámec existujúcej právnej úpravy,“ uviedlo ministerstvo.

Pracovný pomer na určitý čas, ktorý sa má skončiť v čase núdzového stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením Covid-19 alebo do dvoch mesiacov po jeho odvolaní, bude možné predĺžiť jedenkrát a najviac o jeden rok. Zamestnávateľ bude povinný predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitý čas vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov. „Ak k prerokovaniu nedôjde, pracovný pomer sa považuje za uzatvorený na neurčitý čas,“ uvádza sa v návrhu novely pracovného kódexu.

debata chyba
Viac na túto tému: #zákon #deti #rodičia #OČR