Ak nezaopatrenému dieťaťu zomrú obaja rodičia, má nárok na dva sirotské dôchodky

06.09.2020 20:21
študetn, študentka, škola, smútok, sirota
Ilustračné foto. Autor:

Nezaopatrené dieťa má po smrti rodiča nárok na sirotský dôchodok vo výške 40 percent zo sumy starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, na ktorý mal alebo by mal nárok jeho zomrelý rodič alebo osvojiteľ.

V prípade, že takémuto dieťaťu zomrú obaja rodičia, vzniká mu nárok na sirotský dôchodok po oboch rodičoch a nezaopatrené dieťa-sirota môže poberať dva sirotské dôchodky v plnej sume.

Nárok na sirotský dôchodok vzniká dňom smrti rodiča alebo rodičov dieťaťa, ktorým je deň úmrtia uvedený v úmrtnom liste alebo ktorým je deň uvedený ako deň smrti. Nárok na dôchodok zaniká dňom, ktorým dieťa dovŕši 26 rokov veku. Nárok na výplatu sirotského dôchodku zanikne, hoci samotný nárok na sirotský dôchodok trvá, dňom, ktorým dieťa mladšie ako 26 rokov prestalo byť nezaopatreným dieťaťom alebo osvojením nezaopatreného dieťaťa.

V roku 2019 Sociálna poisťovňa evidovala 18 novopriznaných poberateľov sirotských dôchodkoch po oboch rodičoch.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #sirota #penzia #peniaze #osvojiteľ #dôchodok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku