Rodičia, ak ste podali žiadosť o pandemické ošetrovné vlani, novú žiadosť nemusíte posielať

13.01.2021 07:57
rodina, rodičia, deti
Ilustračné foto. Autor:

Sociálna poisťovňa upozorňuje poistencov, aby neposielali žiadosť o pandemické ošetrovné opätovne len z dôvodu začiatku nového kalendárneho roku.

Ak ste počas krízovej situácie, ktorá trvá od 12. marca 2020, už raz žiadosť o pandemické ošetrovné v minulom roku zaslali, za január 2021 pošlete do Sociálnej poisťovne už len čestné vyhlásenie.

Opakované zasielanie žiadostí v tejto mimoriadnej situácii zahlcuje pobočky Sociálnej poisťovne i Informačno-poradenské centrum, ktoré sú aktuálne preťažené rekordnými počtami požiadaviek, čím sa zdržuje vybavenie dávok pre ďalších klientov.

Čestné vyhlásenie sa posiela za celý uplynulý mesiac – čiže vždy na konci mesiaca, keď sú presne určené dni, počas ktorých sa rodič o dieťa staral. Za január 2021 teda rodičia pošlú čestné vyhlásenie napr. 29. januára 2021. Do e-formuláru bude voľba pre čestného vyhlásenie za január 2021 pridaná v druhej polovici tohto mesiaca.

Žiadosť o pandemické ošetrovné sa teda posiela do Sociálnej poisťovne len raz – pri prvom uplatnení nároku naň počas celej krízovej situácie. Nanovo sa žiadosť neposiela ani v prípade, ak poistenec medzitým zmenil zamestnávateľa.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rodičia #pandemické ošetrovné #ošetrovné #deti #dávky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku