Pracovali ste v zahraničí? Stačí podať len jednu žiadosť o dôchodok

Ako mám požiadať o starobný dôchodok? V máji 2021 dovŕšim dôchodkový vek. Žijem a pracujem na Slovensku. V rokoch 2012 až 2017 som pracoval v Nemecku.

04.02.2021 08:41
dôchodca, rozmýšľanie Foto:
Ilustračné foto.
4

Ak poistenec pracoval na Slovensku a aj v inom štáte, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia Európskej únie, alebo v zmluvnom štáte, stačí, aby v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu podal len jednu žiadosť o dôchodok, ktorá sa v zásade považuje aj za žiadosť o dôchodok z dôchodkového poistenia druhého štátu. Sociálna poisťovňa zašle žiadosť o dôchodok na príslušnom tlačive do druhého štátu.

V záujme rýchleho vybavenia žiadosti je potrebné pri spisovaní žiadosti o dôchodok predkladať všetky relevantné doklady o dobe poistenia v Slovenskej republike a v zahraničí. Odporúča sa predložiť aj potvrdenie o čísle poistenia prideleného v príslušnom štáte.

Napriek tomu, že v medzinárodných zmluvách ako aj v koordinačných nariadeniach EÚ platí pravidlo, že žiadosť o dôchodok podaná na území členského štátu EÚ a štátu, s ktorým má Slovenská republika uzatvorená medzinárodnú zmluvu, sa považuje súčasne aj za žiadosť podľa právnych predpisov SR, platí aj výnimka, že žiadateľ môže výslovne požiadať o odloženie priznania starobného/pred­časného starobného dôchodku v jednom, resp. vo viacerých členských štátoch EÚ, v ktorých pracoval.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #suma penzie #penzia #dôchodok #Dôchodcovia