Zvýšenie pandemickej OČR a znovu posúdenie nároku. Žiadosť treba len v jednej z nich

V mesiaci apríl majú poistenci nárok na pandemickú OČR vo výške 75 %.

20.04.2021 14:23
žena, práca, deti, disciplína, výchova, home... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že o zvýšenie pandemického ošetrovného netreba žiadať. Toto zvýšenie správí bez podania žiadosti a dávku rovno vyplatí. Rovnako to platí aj v prípade pandemického nemocenského.

Klienti môžu požiadať iba o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné (OČR), ak sa od pôvodného priznania dávky zmenila ich životná situácia. Pandemické OČR priznáva Sociálna poisťovňa k prvému dňu potreby starostlivosti/o­šetrovania na celú krízovú situáciu (začala sa 12.3.2020 a stále trvá). Aj preto Sociálna poisťovňa klientov upozorňovala, aby počas krízovej situácie podali iba jednu žiadosť o pandemické OČR a v každom mesiaci krízovej situácie už podávajú iba čestné vyhlásenia k tejto žiadosti.

poistenie, priority, kocky Čítajte aj Máte staršie životné poistenie? Skontrolujte si ho, inak môžete oľutovať

Novela zákona o sociálnom poistení z 10. apríla 2021 umožnila tým poistencom, ktorých životná situácia sa od priznania nároku na pandemické OČR zmenila, požiadať o znovu rozhodnutie o nároku na túto dávku. Napríklad ide o prípady, kedy bolo pandemické OČR priznané ešte v roku 2020 z príjmov dosiahnutých v roku 2019, ale v roku 2020 už mal poistenec vyššie príjmy. Alebo môže ísť o situáciu, že v roku 2020 nemal poistenec priznaný nárok na túto dávku, pretože v tom čase nespĺňal podmienky nároku. V takýchto prípadoch môže poistenec požiadať o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické OČR (Žiadosť je zverejnená na webovej stránke tu: Formulár Žiadosť o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné) a Sociálna poisťovňa jeho nárok prehodnotí.

seniori, kalkulačka, papiere, zmluva, peniaze Čítajte aj Minimálny dôchodok za roky práce alebo dávka v núdzi

Nové rozhodnutie bude platiť do konca krízovej situácie, t. j. po znovu rozhodnutí o nároku na pandemické ošetrovné je opäť potrebné zasielať iba čestné vyhlásenie k žiadosti. Takto požiadať o prehodnotenie nároku na pandemické OČR môže klient dvakrát v kalendárnom roku (spravidla po 30.6. a 31.12.), pričom prvýkrát tak môže urobiť odo dňa účinnosti schválenej novely, teda od 10. 4. 2021.

Viac informácií

debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #deti #rodičia #pandemická óčeerka #pandemická péenka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy