Zamestnanci s minimálnou mzdou si v novom roku polepšili

Minimálna mzda stúpla od nového roka na 646 eur, na výplatnej páske by si zamestnanci mali nájsť za január sumu 525, 65 eura (v prípade, ak si uplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane a zároveň neuplatňujú daňový bonus na dieťa).

14.01.2022 10:00
práca, zamestnanec, mzda, pracovník,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Minimálna hodinová mzda sa zvýšila v prvom stupni náročnosti práce z 3,580 eura na 3,713 eura.

Takúto sumu musia dostať zamestnanci, ktorí pracujú na plný úväzok. Ak pracujete len na trojštvrtinový úväzok, suma sa primerane skracuje a minimálna mzda bude v takomto prípade 484,50 eura, ak pracujete len na polovičný úväzok, minimálna mzda je v tomto prípade 323 eur. Zamestnancovi, ktorý neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, vyplatí zamestnávateľ minimálnu mzdu príslušnú odpracovanému času.

Nárok na mzdu

Na minimálnu mzdu v príslušnom stupni má nárok zamestnanec len vtedy, ak pracuje na trvalý pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy. Ak pracuje iba na dohodu, pri výpočte odmeny sa použijú ustanovenia o minimálnej mzde príslušné pre prvý stupeň, a to aj v prípade, že na základe dohody vykonávate prácu, ktorá by v podmienkach pracovného pomeru spadala pod vyšší stupeň náročnosti. V praxi to znamená, že ak na rovnakom pracovnom mieste pôsobia dvaja pracovníci a pracovné miesto je zaradené pod tretí stupeň náročnosti, pracovník s pracovnou zmluvou a trvalým pracovným pomerom má nárok na minimálnu mzdu vo výške 878 eur a pracovník pracujúci na dohodu na 646 eur.

žena, notebook, kancelária, práca Čítajte viac Zmeny 2022: Zamestnanci, živnostníci, zamestnávatelia

Hodinová mzda

Minimálna hodinová mzda sa zvýšila v prvom stupni náročnosti práce z 3,580 eura na 3,713 eura. Hodinová minimálna mzda vo výške 3,713 eura patrí zamestnancovi so 40-hodinovým pracovným časom zamestnanému na základe pracovnej zmluvy, ale aj na dohodu. Ak je týždenný pracovný čas zamestnanca nižší ako 40 hodín, suma hodinovej minimálnej mzdy v eurách sa úmerne zvýši. Ak niekto pracuje striedavo v oboch zmenách dvojzmennej prevádzky a jeho týždenný pracovný čas je 38,75 hodín, jeho hodinová minimálna mzda bude vo výške 3,833 eura.

Ak robí vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke a jeho týždenný pracovný čas je 37,5 hodiny, tak jeho hodinová minimálna mzda je od 1. 1. 2022 vo výške 3,961 eura.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #minimálna mzda #zamestnanec #výplata #zmeny v roku 2022