Menej byrokracie: Rodičia budú chodiť na úrady opäť menej. Čo sa mení?

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) opäť rozširuje svoje elektronické služby. Najnovšie elektronizuje hlásenie o narodení dieťaťa a príspevku pri narodení dieťaťa.

04.04.2022 11:05
dieťa, novorodenec, pôrodnica, inkubátor Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Prináša nielen menej papierovania, ale aj výraznú úsporu času na úradoch pri pridelení rodného čísla a vystavenie rodného listu pre novonarodené dieťa.

Od 1. apríla sa hlásenia narodenia dieťaťa a overovania podmienok pre vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa podávajú elektronicky. Zdravotnícke zariadenia sa budú do systému pripájať postupne v priebehu mesiaca, kedy funguje služba duálne, a teda aj v papierovej, aj v elektronickej for­me.

dôchodca, mobil Čítajte aj Chystáte sa do penzie? Od apríla vám pri jej vybavovaní odpadáva ďalšia povinnosť

„Pandémia koronavírusu nás naučila, koľko vecí vieme vyriešiť online. Vďaka elektronizácii služieb dokážeme šetriť čas, peniaze a aj energiu všetkým nám. Bola by škoda, keby sme tieto vedomosti a skúsenosti nezúročili v podobe ďalšieho zjednodušenia našich životov. NCZI preto tento rok spustí viacero proklientskych projektov, ktorými rozšíri služby ezdravotníctva a naštartuje využívanie telemedicíny a mHealth. Prvým z nich ej práve eslužba hlásenie o narodení dieťaťa a príspevok pri narodení,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.

Nová eslužba v praxi znamená, že zdravotnícky pracovník narodenie dieťaťa elektronicky zapíše do informačného systému NCZI, ktoré informáciu zašle do Centrálneho informačného systému matrík, čím ušetrí rodičom čas strávený na úradoch.

opatrovanie opatrovateľka Čítajte aj Dostávate príspevok na opatrovanie? Rezort práce sa vás chystá kontrolovať!

Zmeny sa od 1. apríla dotknú aj zápisu údajov pre príspevok pri narodení dieťaťa. Ošetrujúci lekár pri prepustení matky po pôrode zapíše v lekárskej prepúšťacej správe prostredníctvom funkcionality evysetrenie v ezdraví NCZI aj údaje pre príspevok. Rovnaké údaje bude mať možnosť zapísať prostredníctvom ezdravia do záznamu z odborného vyšetrenia aj lekár gynekologicko-pôrodníckej ambulancie a pediater.

Lekárom zapísané údaje v systéme ezdravie si príslušný úrad práce overí a potvrdí splnenie podmienok nároku pre príspevok pri narodení.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #deti #rodičia #narodenie dieťaťa #Národné centrum zdravotníckych informácií
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy