Pokračovanie článku: Hendikepovaní ľudia majú nárok na úver od štátu. Koľko peňazí dostanú?

Otázky a odpovede

Kto môže požiadať o podporu?

Ťažko zdravotne postihnutý občan (ŤZP) – člen domácnosti, ktorej členom je aj osoba s hendikepom a žije v spoločnej domácnosti so žiadateľom aspoň jeden rok (nemusí plniť podmienku veku do 35 rokov), alebo osoba s ŤZ (nemusí plniť podmienku veku do 35 rokov).

Na aký účel môžu byť poskytnuté financie?

ŤZP – na výstavbu bytu vrátane bytu získaného nadstavbou, prístavbou alebo stavebnou úpravou budovy, ak vznikne byt v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome alebo kúpu bytu v bytovom, rodinnom alebo polyfunkčnom dome.

Aká je výška poskytovanej podpory a za akých podmienok?

Podpora sa poskytuje vo forme úveru, ŤZP do 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, najviac 120 000 eur. Splatnosť úveru je maximálne 40 rokov (lehota splatnosti do 65. roku veku žiadateľov) pri úrokovej sadzbe 1 %. Maximálna podlahová plocha bytu v bytovom dome: 80 m2 vrátane plochy balkónov, lodžií a terás a v rodinnom dome 120 m2, do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha balkóna, lodžie a terasy. Ak je súčasťou rodinného domu garáž, po podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha tohto priestoru do 25 m2.

Aký by som mal mať príjem?

Maximálny príjem: Celkový čistý príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne (manžel, manželka, prípadne dieťa) za predchádzajúci rok nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na jeho domácnosť. Mesačný čistý príjem sa vypočíta z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok ako podiel tohto príjmu a príslušného počtu mesiacov, za ktoré bol príjem poberaný. Minimálny príjem: Priemerný mesačný čistý príjem domácnosti za predchádzajúci kalendárny štvrťrok ̶ 1,3 násobok životného minima domácnosti ̶ záväzky ≥ výška mesačnej splátky požadovaného úveru. Schopnosť splácania nie je možné preukazovať príjmom z prenájmu, z použitia diela, z umeleckého výkonu, príjmom z nakladania s obchodným majetkom daňovníka, príjmom z predaja podniku – ak sú to jediné príjmy žiadateľa. Životné minimum platné do 30. júna je pre dvojčlennú domácnosť (dve plnoleté osoby) 370,18 eura

Ako a čím môžem ručiť?

Výhradne nehnuteľnosťou. Hodnota nehnuteľnosti pre ŤZP ≥ 1,0 násobok požadovaného úveru. Po skolaudovaní financovanej nehnuteľnosti sa úver zabezpečuje touto nehnuteľnosťou.

Môžem získať nejaký bonus?

ŠFRB môže na základe požiadania odpustiť 2¤000 eur z úveru, ak sa žiadateľovi narodí dieťa a dožije sa aspoň 1 roku veku, alebo v prípade, že si ho osvojí a žije s ním v spoločnej domácnosti aspoň 1 rok. Žiadateľ musí písomne požiadať fond o odpustenie časti úveru najneskôr do jedného roku po vzniku nároku na odpustenie časti úveru.

Aký je termín podania žiadosti?

Od 15. januára do 30. septembra príslušného kalendárneho roka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #invalid #ŤZP #ŠFRB #úver na bývanie #hendikepovaní ľudia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy