Podania na neoprávnenú zmenu zdravotnej poisťovne sa vlani týkali vyše 10-tisíc ľudí

Podania na neoprávnenú zmenu zdravotnej poisťovne na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa vlani týkali približne 10 000 osôb. Poukázal na to rezort zdravotníctva, ktorý chce podvodným praktikám pri náboroch zabrániť stanovením jasných pravidiel. Zmeny má priniesť novela zákona o zdravotných poisťovniach.

19.09.2022 12:00
žena, tablet, ekonómka, účtovníčka Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Poistenci v podaniach často uvádzajú, že k zmene zdravotnej poisťovne došlo bez ich vedomia. Namietajú, že prihlášku nepodpísali, že podpis na prihláške bol sfalšovaný a podobne. Prípadne, že zo strany osôb, ktoré s nimi prihlášku spísali, im boli poskytnuté zavádzajúce až nepravdivé informácie,“ ozrejmila predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová. Poistencov podľa nej neraz presvedčili, že ide o anketu.

Od budúceho roka by do platnosti mali vstúpiť viaceré opatrenia, ktoré majú podľa rezortu minimalizovať priestor na nezákonné prepoisťovanie. Po novom by nábory pre zdravotné poisťovne už nemali robiť osoby zapísané v registri Národnej banky Slovenska, resp. ak sú zamestnancom takejto osoby.

Týka sa to napríklad finančných agentov či sprostredkovateľov. K prihláške by malo byť tiež potrebné priložiť akceptačný list od zdravotnej poisťovne, z ktorej chce poistenec odísť. „Práve tento krok minimalizuje riziko, že zmena prebehne bez vedomia poistenca,“ skonštatoval rezort zdravotníctva.

Akceptovať by sa už tiež mali iba tie prihlášky, ktoré budú podané elektronicky a podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom alebo ktoré podajú osobne poistenci alebo osoba oprávnená konať za poistenca priamo na pracovisku zdravotnej poisťovne.

„Prihlášky nebude možné podpisovať na železničných staniciach, v nákupných centrách či na iných miestach, na ktorých nie je pre poistenca možné získať potrebné informácie či relevantne posúdiť všetky aspekty,“ odôvodnilo ministerstvo.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotná poisťovňa #zmena zdravotnej poisťovne
Flowers