- žiadosť o vydanie občianskeho preukazu sa podáva príslušnému úradu osobne. Pri tejto povinnosti platí jedna výnimka, a to v prípade, keď o vydanie občianskeho preukazu môže za občana, ktorý nemôže pre bezvládnosť z dôvodu dlhodobého pripútania na lôžko podať žiadosť osobne, aj iný občan po predložení svojho občianskeho preukazu a písomného plnomocenstva na zastupovanie, na ktorom musí byť podpis bezvládneho občana podpis bezvládneho občana sa nevyžaduje, ak občan nie je spôsobilý sa podpísať. K žiadosti bezvládneho občana sa musí predložiť potvrdenie lekára o tom, že takýto občan nemôže podať žiadosť osobne z dôvodu dlhodobého pripútania na lôžko.
- Elektronicky sa dá požiadať o tento doklad len pri zmene trvalého pobytu alebo pri skončení časovej platnosti občianskeho, a to za predpokladu, že podoba tváre a podpis žiadateľa nie sú v informačných systémoch evidované dlhšie ako päť rokov.
- Občan, ktorému má byť občiansky preukaz vydaný, je povinný podrobiť sa nasnímaniu podoby jeho tváre a jeho podpisu na príslušnom okresnom riaditeľstve Policajného zboru. Nasnímanie podoby bezvládneho občana možno urobiť aj v mieste, kde sa zdržuje.
- Nasnímanie podoby tváre sa robí v občianskom odeve, bez prikrývky hlavy a bez okuliarov s tmavými sklami. V odôvodnených prípadoch je možné zo zdravotných alebo z náboženských dôvodov nasnímať podobu tváre s prikrývkou hlavy. Táto prikrývka nesmie zakrývať tvárovú časť spôsobom, ktorý by znemožňoval identifikáciu. Nasnímanie podoby nevidiaceho občana možno vykonať s okuliarmi s tmavými sklami po predložení potvrdenia lekára, že tento občan je nevidiaci.
- Občan, ktorý v čase podania žiadosti o vydanie občianskeho preukazu nedovŕšil 65. rok veku, si pri podaní žiadosti zvolí bezpečnostný osobný kód (tzv. BOK je kombináciou 6 číslic), ktorý slúži na potvrdenie totožnosti držiteľa pri elektronickej komunikácii s informačnými systémami verejnej správy alebo s inými fyzickými osobami alebo právnickými osobami. Ostatní občania si môžu bezpečnostný osobný kód zvoliť neskôr pri podaní žiadosti alebo na okresnom riaditeľstve PZ. Za občana pozbaveného spôsobilosti na právne úkony zvolí BOK jeho opatrovník.
Lehoty pre prijatie žiadosti
- o vydanie prvého občianskeho preukazu pre maloletého občana je povinný požiadať rodič občana alebo opatrovník, poručník, iná fyzická osoba ako rodič, ktorí majú dieťa zverené do náhradnej rodinnej starostlivosti, pestún, osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má dieťa dočasne zverené do pestúnskej starostlivosti, alebo štatutárny orgán zariadenia, v ktorom sa vykonáva rozhodnutie súdu o nariadení ústavnej starostlivosti alebo rozhodnutie súdu o nariadení ochrannej výchovy, najskôr 90 dní a najneskôr 30 dní pred dovŕšením pätnásteho roku veku občana.
- o vydanie nového občianskeho preukazu je občan povinný požiadať príslušné okresné riaditeľstvo Policajného zboru do 30 dní od neplatnosti občianskeho preukazu (napr. zmena mena, priezviska, trvalého pobytu, rodného čísla).
- občan môže podať žiadosť o vydanie nového občianskeho preukazu pred skončením (časovej) doby jeho platnosti. V tomto prípade možno žiadosť podať najskôr 180 dní pred uplynutím (časovej) doby platnosti.
Elektronické služby
- ak zmeníte trvalý pobyt a už máte vydaný elektronický občiansky preukaz s čipom, ktorý aj aktívne využívate pri elektronických službách, o nový doklad s novou adresou po presťahovaní môžete požiadať cez internet.
- nie je teda potrebné ísť osobne na políciu, stačí použiť e-službu: fotografiu, podpis a ďalšie osobné údaje totiž môže polícia čerpať zo svojich informačných systémov, v ktorých figurujú žiadatelia od momentu požiadania o občiansky preukaz, cestovný pas alebo vodičský preukaz. Údaje ale nesmú byť staršie ako 5 rokov v prípade dospelého, a nie staršie ako tri roky v prípade občana do 18 rokov.
- nový doklad si je kvôli kontrole žiadateľ povinný ísť na políciu zobrať osobne, ale môže si vybrať, na ktoré pracovisko dokladov a evidencií mu ho doručia.
- rovnako si cestu na políciu môže občan ušetriť pri strate alebo odcudzení elektronického občianskeho preukazu s čipom. Urobí tak pomocou e-služby, ale opäť len v prípade, že občiansky preukaz naozaj využívate elektronickým spôsobom a cez e-službu zadal tzv. diskrétny údaj. V takom prípade totiž sú v informačnom systéme MV SR k dispozícii kontakty ako e-mail či telefónne číslo a predovšetkým zadaný diskrétny údaj. Práve diskrétny údaj treba uviesť pri nahlasovaní straty či krádeže elektronického dokladu. Kontakty a diskrétny údaj možno kedykoľvek zmeniť či aktualizovať na to určenou e-službou modifikácia kontaktných údajov.
- ďalšie doplnkové e-služby možno využiť, ak sa občan z hocijakého dôvodu rozhodne zrušiť prihlasovanie elektronickým občianskym preukazom s čipom – urobíte tak pomocou e-služby cez internet. Rovnakým spôsobom si môžete overiť, aké certifikáty máte pre svoj elektronický doklad vydané: autentifikačný, šifrovací či kvalifikovaný určený pre autorizáciu elektronických dokumentov podpísaných zaručeným elektronickým podpisom (ZEP). Certifikáty môžete v prípade potreby tiež elektronicky zrušiť. Opätovne obnoviť si ich však môžete bezplatne len osobnou návštevou pracoviska dokladov a evidencií.