Polícia oddnes vydáva biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom

Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa po novom zapisujú otlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát.

01.12.2022 11:44
občiansky preukaz, ľudia Foto:
Ilustračné foto.
debata

Oddnes dostanete pri žiadosti o vydanie dokladu totožnosti už len biometrický občiansky preukaz s bezkontaktným čipom. Vydávajú sa na policajných oddeleniach dokladov. Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa po novom zapisujú otlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát, informuje Ministerstvo vnútra SR (MV SR). Biometrické pasy vydáva Slovenská republika už od roku 2008.

Občiansky vybavíte už len osobne

„Odteraz každý, kto požiada o vydanie občianskeho preukazu (OP), absolvuje rovnakú procedúru ako pri žiadosti o vydanie cestovného pasu,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec. Z informačných systémov ministerstva vnútra budú otlačky prstov vymazané v momente, keď bude doklad vydaný držiteľovi, keďže európske nariadenie o posilnení bezpečnosti dokladov v súvislosti s vydávaním dokladov neumožňuje vytváranie databázy otlačkov prstov. Po novom sa teda dá občiansky preukaz vybaviť už len osobne, a to na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu otlačkov prstov sa vzťahuje na osoby, ktoré dovŕšili vek 12 rokov. Osobám, ktorým z rôznych dôvodov nebude možné dočasne zosnímať otlačky prstov, sa občiansky preukaz vydá s platnosťou na jeden rok.

Elektronické úkony

Čip, na ktorý sa biometrické dáta ukladajú, je podľa rezortu vnútra duálny, možno ho teda na rozdiel od čipu na doposiaľ vydávaných OP použiť aj bez čítačky, čiže bezkontaktne, s pomocou mobilného čítacieho zariadenia s funkciou NFC – teda rovnako ako platobnú bankovú kartu.

Nový biometrický bezkontaktný OP je teda pripravený aj na používanie e-služieb cez mobil. Novinkou je, že čip umožňuje prezerať a kontrolovať si biometrické aj ostatné údaje v ňom zapísané, a to pomocou voľne prístupných aplikácií. Pri staršom type OP je to možné len na oddelení dokladov. Ministerstvo vnútra zdôrazňuje, že doteraz vydané staršie typy občianskych preukazov možno používať do konca doby ich platnosti. Pripomína však aktívnym používateľom elektronického podpisu, ktorým bol občiansky preukaz vydaný pred 20. júnom 2021, že platnosť cerfifikátov pre e-podpis uložených na čipe ich dokladu končí najneskôr 31. decembra 2022. Používateľov na to upozorňuje aj aplikácia eID klient. „Títo občania by mali požiadať o vydanie nového biometrického OP čo najskôr, aby už začiatkom roka mohli vykonávať elektronické úkony,“ upozorňuje rezort vnútra.

Bez správneho poplatku

Za vydanie OP z dôvodu končiacej platnosti certifikátov v štandardnej 30-dňovej lehote sa nevyberá správny poplatok. Ak však požiadate o vydanie dokladu do 2 pracovných dní, treba rátať s príplatkom 20 eur za urýchlené vybavenie. Ministerstvo vnútra taktiež upozorňuje, že o občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku a vyhotovený doklad si nechať doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či miestu zamestnania, alebo aj kuriérom priamo do vlastných rúk. Rezort vnútra tiež odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám, kde sú čakacie doby najdlhšie.

debata chyba
Viac na túto tému: #doklad #občianské preukazy #biometrický občiansky preukaz