Ministerstvo vnútra posiela ľuďom nad 65 rokov nové doklady, nie je na nich podoba tváre

Ministerstvo vnútra (MV) SR začalo znovu doručovať zásielky s občianskym preukazom bez podoby tváre, ktorý slúži ako prihlasovací prostriedok do systému elektronického zdravotníctva eZdravie.

21.03.2023 10:58
seniori, manželia, starosti, notebook, papiere,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Adresátmi sú občania starší ako 65 rokov a deti mladšie ako 15 rokov, ktorí nie sú držiteľmi občianskeho preukazu s čipom. TASR o tom informovali z tlačového odboru MV SR. Rezort tieto doklady vydáva a zasiela na adresu trvalého pobytu občana bezplatne na základe údajov z registra fyzických osôb. Občiansky preukaz bez podoby tváre slúži ako autentifikačný prostriedok na prístup k záznamom elektronickej zdravotnej knižky občana (eZdravie) v ambulancii lekára či v lekárni. Slúži ako preukaz poistenca. Nie je možné používať ho napríklad ako cestovný doklad. Občiansky preukaz bez podoby tváre je vizuálne identický s dokladmi vydávanými pred decembrom 2022, avšak neobsahuje všetky identifikačné údaje osoby (fotografiu a podpis držiteľa).

„Pre projekt Zdravie bude potrebné celkovo vydať elektronické doklady pre približne 800.000 občanov do 15 rokov a pre 300.000 občanov starších ako 65 rokov. Doposiaľ bolo vyrobených a zaslaných asi 400.000 dokladov,“ uviedli z rezortu vnútra.

Občianske preukazy bez podoby tváre doručuje Slovenská pošta. Podľa zákona o občianskych preukazoch sa občiansky preukaz bez podoby tváre automaticky vydáva pri narodení občana, pri udelení štátneho občianstva SR osobe do 15 rokov, a pri prihlásení občana mladšieho ako 15 rokov na trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Občiansky preukaz bez podoby tváre pre osoby do 15 rokov má platnosť 15 rokov, respektíve do vydania štandardného občianskeho preukazu s fotografiou pri dovŕšení 15 rokov. Na jeho platnosť nemá vplyv ani vydanie občianskeho preukazu pre dieťa na účely cestovania: maloletý môže byť držiteľom oboch dokladov, na cestovanie však môže používať len doklad s fotografiou.

Pre osoby staršie ako 65 rokov občiansky preukaz bez podoby tváre je vydávaný s platnosťou tiež na 15 rokov. V prípade straty či odcudzenia bude takejto osobe vydaný plnohodnotný občiansky preukaz s fotografiou.

debata chyba
Viac na túto tému: #občiansky preukaz #doklad #e-zdravie