Doklady
Čo sa týka dokladov, tak na Slovensku platí, že ak držiteľ osobných dokladov, ako je cestovný pas alebo vodičský preukaz zomrel, je potrebné, aby pozostalí odovzdali jeho doklady polícii. Čo sa týka občianskeho preukazu ten, kto obstaráva pohreb občana, je povinný bezodkladne odovzdať občiansky preukaz zosnulého ktorémukoľvek úradu, ktorý občianske preukazy vydáva, ak nebol občiansky preukaz odovzdaný inou osobou. Občiansky preukaz možno odovzdať aj obci príslušnej podľa miesta posledného trvalého pobytu zomretého. Obec neodkladne zabezpečí jeho odovzdanie okresnému riaditeľstvu Policajného zboru.
Medzi doklady patrí aj zbrojný preukaz. Ten stráca platnosť dňom úmrtia držiteľa. .Odovzdať ho treba do 7 dní tomu, kto zbrojný preukaz vydal – príslušnému oddeleniu policajného zboru. Polícii treba oznámiť aj miesto uloženia zbrane, ktorú mal občan v držbe. Polícia následne zabezpečí jej prevzatie a a uloží ju do dočasnej úschovy. Zbraň je účasťou dedičského konania a znovu môže byť vydaná len držiteľovi zbrojného preukazu – dedičovi alebo inej osobe, ktorá je držiteľom zbrojného preukazu a od dediča túto zbraň legálne získala.
Sociálna poisťovňa
Príbuzní či iní pozostalí nemajú povinosť informovať Sociálnu poisťovňu o úmrtí blízkeho človeka. Úmrtie nahlasuje Sociálnej poisťovni príslušná matrika v mesačných intervaloch. Pri úmrtí zamestnanca by mali pozostalí nahlásiť túto skutočnosť predovšetkým jeho zamestnávateľovi, pretože všetky povinnosti spojené so zánikom sociálneho poistenia voči Sociálnej poisťovni plní zamestnávateľ, pozostalí teda ani v tomto smere žiadnu povinnosť voči Sociálnej poisťovni nemajú. Ak bol zosnulý sporiteľom (teda bol zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení – čiže bol zapojený do II. piliera), mali by pozostalí informovať aj príslušnú DSS (zaslaním kópie úmrtného listu).
Dávka v nezamestnosti
Ak bol zosnulý nezamestnaný, záleží od toho, či poberal dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne. Pritom platí, že o úmrtí poberateľa dávky v nezamestnanosti informuje Sociálnu poisťovňu úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý ho vyradí dňom úmrtia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Nie je povinnosťou pozostalých informovať priamo Sociálnu poisťovňu, z vlastnej iniciatívy však tak môžu urobiť, aby nedošlo k prípadnému vyplateniu časti dávky, ktorá už vyplatená byť nemala a muselo by sa spätne vymáhať jej vrátenie. Dávka v nezamestnanosti patrí totiž len do dňa úmrtia. Nárok na uplatnenie dávky v nezamestnanosti do dňa úmrtia, ktorá nebola ešte vyplatená, prechádza na manželku či manžela, prípadne ak zosnulý/á nemal/a manželku a ani manžela, nároky na prebratie dávky v nezamestnanosti prechádzajú na deti.
SZČO
V prípade úmrtia samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) a dobrovoľne poistenej osoby predložia pozostalí fotokópiu úmrtného listu príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (na oddelenie registra, výber poistného), ktorá bola vykonávateľom jeho sociálneho poistenia. Ak bol zosnulý zapojený do II. piliera, platí to isté čo pri zamestnancovi – pozostalí by mali informovať aj príslušnú DSS (tiež zaslaním kópie úmrtného listu).
Čítajte viac Zomrel vám príbuzný? Nezabudnite na tento úrad, povinnosti musíte za zosnulého splniť vyNárok na dávku
Vo všeobecnosti platí, že nárok na výplatu všetkých dávok zo Sociálnej poisťovne zaniká dňom smrti fyzickej osoby. Ak zosnulý poberal napr. spomínanú dávku v nezamestnanosti, pozostalí by čo najskôr mali predložiť fotokópiu úmrtného listu príslušnému dávkovému oddeleniu v pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá dávku vyplácala, aby nedošlo k neoprávnenej výplate dávok. Pri nemocenských dávkach treba v prvom rade požiadať ošetrujúceho lekára, aby dňom úmrtia ukončil práceneschopnosť. Ukončenú PN-ku je potom potrebné čo najskôr doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá nemocenskú dávku vyplácala.
Poberatelia dôchodkov
Úmrtie poberateľov dôchodkov (starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, vdovský/vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok, sociálny dôchodok, dôchodok manželky) môžu pozostalí oznámiť ústrediu Sociálnej poisťovne. Ak zosnulému ku dňu smrti neboli vyplatené sumy dôchodku, na ktoré mal nárok, vyplatia sa tieto sumy manželovi (manželke) automaticky v rámci konania o priznanie vdovského/vdoveckého dôchodku. Ak zosnulý nemal manžela (manželku), vyplatia sa tieto sumy deťom. Ak nemal ani deti, vyplatia sa rodičom. O vyplatenie nevyplatených súm dôchodku splatných ku dňu smrti je potrebné požiadať písomnou žiadosťou Sociálnu poisťovňu čo najskôr po vystavení úmrtného listu.
K žiadosti je potrebné predložiť čestné vyhlásenie overené orgánom štátnej správy o tom, že pozostalé dieťa je jediným dieťaťom zomretého, resp. si je vedomé, že nárok na splatné sumy dôchodkovej dávky je spoločným nárokom všetkých detí zomretého poistenca; pozostalý rodič je otcom/matkou zomretého a je jediným priamym dedičom po zomretom. Manžel/manželka čestné prehlásenie predkladať nemusia. Ak niet ani jedného z uvedených pozostalých, stávajú sa nevyplatené sumy predmetom dedičstva.
Je však potrebné, aby dedič v dedičskom konaní oznámil súdu, že sú nevyplatené sumy dôchodku. Výšku nevyplateného dôchodku si vyžiada notár od ústredia Sociálnej poisťovne písomne. Ak už bola dôchodková dávka vyplatená po smrti poberateľa tejto dôchodkovej dávky na účet v banke, Sociálna poisťovňa si navyše vyplatenú sumu na dôchodkovej dávke vyžiada priamo z banky, do ktorej sa poukazovala dôchodková dávka.
V prípade, že sa dôchodková dávka poukazovala prostredníctvom pošty, pošta dôchodkovú dávku po smrti už nevyplatí a zašle ju späť Sociálnej poisťovni. Preto treba upozorniť, aby po úmrtí dôchodcu pozostalí v žiadnom prípade neprevzali dôchodok zomretého. Ak by sa z nejakých dôvodov predsa len tak stalo, ide o neoprávnený majetkový prospech, ktorý ten, kto ho prevzal, musí vrátiť späť Sociálnej poisťovni.
Čítajte viac Potrebujete rýchlo domov pre chorého príbuzného drahú zdravotnícku pomôcku? Tu sa dá požičaťNedoplatky na poistnom
V prípade úmrtia dlžníka sa pohľadávka prihlasuje do dedičstva. Ak dedia dedičia aktíva, dedia aj pasíva. Ak sa dedič vzdá dedičstva, nie je možné voči nemu vymáhať dlh, ktorý vznikol za života poručiteľa. Rodina zosnulého sa nevyzýva na úhradu dlhu, tieto úkony sa vykonávajú po prerokovaní dedičstva len voči dedičom. Ak nedôjde k dobrovoľnej úhrade dlhu od dedičov, Sociálna poisťovňa potom takúto pohľadávku vymáha.
Zdravotná poisťovňa
V súlade s aktuálne platnou legislatívou nemajú pozostalí po zosnulom voči zdravotnej poisťovni žiadne oznamovacie povinnosti. Oznámenie o úmrtí poistenca je zasielané zdravotnej poisťovni vo forme elektronickej dávky z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Aj napriek tomu, že preukaz poistenca nie je povinnosťou vrátiť, odporúča sa pozostalým, aby tento preukaz do zdravotnej poisťovne vrátili; zamedzí sa tak jeho prípadnému zneužitiu. Zdravotná poisťovňa schvaľuje poistencom niektoré kategorizované zdravotnícke pomôcky bez zmluvy o výpožičke, a na niektoré kategorizované zdravotnícke pomôcky zmluvu o výpožičke uzatvára (ide o elektrické polohovacie postele, mechanické vozíky a zdviháky). Po úmrtí poistenca sa zdravotnej poisťovni vracajú iba tie zdravotnícke pomôcky, na ktoré bola uzavretá zmluva o výpožičke. Zdravotná poisťovňa si prípadné nedoplatky prihlasuje do dedičského konania.
Mobilný operátor
Zákazník môže úmrtie nahlásiť na predajnom mieste, v špecifických prípadoch – ak to nie je možné, môže tak urobiť aj prostredníctvom webového formulára alebo písomnou žiadosťou, zaslanou na adresu príslušného operátora. Úmrtie môže nahlásiť ktokoľvek, podmienkou býva preukázanie sa úmrtným listom. Zrušenie zmluvy z dôvodu úmrtia je bezplatné. Faktúra sa platí štandardnými spôsobmi úhrady. Vystavená bude vyúčtovacia faktúra za služby do momentu odpojenia čísla (oznámenia o úmrtí). Tá bude zaslaná na adresu zákazníka a je povinné ju uhradiť. V prípade úmrtia vyzve operátor pozostalých na úhradu vymáhanej pohľadávky a v prípade neuhradenia pohľadávku môže prihlásiť do dedičského konania. Ponechať pôvodný paušál/pripojenie nie je možné u každého operátora.
Ku dňu úmrtia operátor následne zruší telefónne čísla a všetky služby spojené s ich využívaním. Od momentu zániku zmluvy (resp. pri oznámení o úmrtí) sú všetky služby na SIM karte zákazníka deaktivované. Ak si chce niekto z pozostalých rodinných príslušníkov ponechať telefónne číslo, môže požiadať o prevod daného čísla na svoj fakturačný profil podpismi dohody o prevode a zmluvy o poskytovaní verejných služieb, avšak musí o to požiadať hneď pri oznámení o úmrtí (odovzdaní kópie úmrtného listu), v ostatných prípadoch je číslo okamžite zrušené.
Čítajte viac Dostali ste do daru dom, byt či pozemok? O ich hodnotu sa vám zníži dedičstvo + príklady, ako sa započítavajú daryOdhlásenie plynu a elektriny
Pozostalí by mali čo najskôr kontaktovať svojho dodávateľa energií, aby im poskytol informácie, ako majú ďalej postupovať. Relevantným dokladom na zmenu odberateľa na odbernom mieste, prípadne na ukončenie zmluvy o odbere energií je záver z dedičského konania, z ktorého je jasné, kto je dedičom nehnuteľnosti, do ktorej bol dodávaný plyn alebo elektrina. V prípade viacerých dedičov sa vyžaduje zvyčajne súhlas dedičov s celkovo nadpolovičným spoluvlastníckym podielom s prepisom odberného miesta, prípadne s ukončením zmluvy. Potenciálny dedič však môže korektne uzavrieť zmluvu aj pred ukončením dedičského konania, a to po predložení úmrtného listu a čestného vyhlásenia, že má v čase uzatvorenia zmluvy vzťah k nehnuteľnosti resp. právo danú nehnuteľnosť využívať.
V prípade úmrtia jedného z manželov sa robí prepis na žijúceho manžela, prípadne na ukončenie zmluvy, aj na základe predloženia úmrtného listu (na nahliadnutie) za predpokladu, že žijúci manžel má vzťah k nehnuteľnosti v čase podania žiadosti, t. j. je spoluvlastníkom, prípadne spolunájomníkom danej nehnuteľnosti. Takýto vzťah k nehnuteľnosti môže preukázať prostredníctvom listu vlastníctva, nájomnej zmluvy, prípadne aj čestným prehlásením.
V prípade, že sa pozostalí rozhodnú napríklad elektrickú energiu alebo plyn ďalej nevyužívať, je možné ukončiť existujúcu zmluvu. Tento krok je zvyčajne spojený s demontážou meradla. Zmena odberateľa alebo len ukončenie zmluvy sa robí písomnou formou, prostredníctvom určeného formulára, ktorý nájdete na weboch dodávateľov energií. Tiež je možné požiadať o zaslanie formulára mailom, navštíviť zákaznícke centrum alebo sa informovať telefonicky na zákazníckej linke.
Z dôvodu ukončenia zmluvy dodávateľ energií vyhotoví k pôvodnej zmluve vyúčtovaciu faktúru spotreby. Vyúčtovacia faktúra k ukončeniu zmluvy o dodávke elektriny slúži ako doklad k odhláseniu alebo zmene platiteľa koncesionárskych poplatkov za služby RTVS. Ak pozostalý/dedič požaduje prepis zmluvy na seba, tak spolu s dokladom o úmrtí doloží aj vyplnené tlačivo, v ktorom o prepis požiada. Následne je ukončená zmluva s pôvodným odberateľom a dôjde k uzatvoreniu zmluvy s novým odberateľom – pozostalým tak, aby dodávka bola zabezpečená bez prerušenia.
Čítajte viac Zdedili ste spoluvlastnícky podiel a nechcete ho? Tu je návod, čo s ním môžete urobiť a neprísť pri tom o peniaze ani o podielBankové účty a úvery
V prípade, ak mal zosnulý založený účet v banke alebo si sporil, je potrebné informovať banku predložením úmrtného listu. Jeho účty sa tak zablokujú. V prípade, ak banku neinformujú pozostalí, účet je zablokovaný hneď, ako jej túto informáciu poskytne iný hodnoverný zdroj (notár, Sociálna poisťovňa). Vedenie účtu je odo dňa zablokovania po dedičské konanie bezplatné.
Banka však od zablokovania účtu musí zachovať mlčanlivosť a nesmie podať žiadnu informáciu o účtoch zomretého ani jeho príbuzným. Výnimka je udelená notárovi, ktorý vedie dedičské konanie, prípadne ustanovenému správcovi dedičstva. Pokiaľ mal zosnulý hypotéku alebo iný úver, je vhodné riešiť toto s bankou individuálne. Aj riešenie hypotéky alebo úveru je súčasťou dedičského konania, ale vzhľadom na možnú dĺžku trvania dedičského konania nesplácanie úveru môže pri nesúčinnosti pozostalých s bankou viesť zo strany banky k rôznym nežiaducim krokom.
Komerčná poisťovňa
Úmrtie poistenca je podľa poistnej zmluvy poistná udalosť. Pri úmrtí by teda mali pozostalí neodkladne nahlásiť poistnú udalosť – úmrtie do poisťovne. Druh doložených dokladov záleží od toho, ako sú oprávnené osoby určené v danej poistnej zmluve. V prípade, že v poistnej zmluve nie sú určené oprávnené osoby, poisťovňa postupuje podľa Občianskeho zákonníka.
Ak sú v poistnej zmluve určené oprávnené osoby vzťahom (manželka, deti, syn, dcéra), poisťovňa si žiada potvrdenie od notára, ktorý je poverený vo veci prejednania dedičstva po zomrelom a nižšie uvedené doklady. Vo všeobecnosti sa k nahláseniu poistnej udalosti dokladá fotokópia Listu o prehliadke mŕtveho, fotokópia Úmrtného listu, fotokópia občianskeho preukazu všetkých oprávnených osôb, fotokópia rodného listu všetkých oprávnených osôb, číslo bankového účtu všetkých oprávnených osôb – správnosť čísla účtu je potrebné potvrdiť podpisom oprávnených osôb, prípadne zaslať fotokópiu dispozičnej kartičky k účtu, ktorá musí byť taktiež potvrdená podpisom oprávnených osôb, potvrdenie o identifikácii príjemcu plnenia a to formou žiadosti o poukázanie plnenia a kontakt na lekára zomrelého (meno a adresa).