Pokračovanie článku: Rezort práce zavádza veľké zmeny: stovky eur pre zamestnancov, sto eur pre seniorov, viac peňazí pre zdravotne znevýhodnených, aj zmeny v dôchodkoch

5. Finančné stimuly pre zamestnanosť

1. Prax pre mladých

Určený je pre ľudí do 30 rokov, ktorí majú nižšie vzdelanie. Dostanú od štátu príspevok vo výške životného minima (268,88 eura mesačne). Takýto uchádzač bude zamestnaný na čas od 3 do 6 mesiacov.

2. Motivačný príspevok

Týmto príspevkom chce rezort motivovať ľudí, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi, aby začali pracovať. Ak sa zamestnajú, tak prvých šesť mesiacov ku mzde dostanú 150 eur a ďalších šesť mesiacov dostanú 75 eur. Príplatok má takto stabilizovať zamestnanca v zamestnaní.

3. Mentorované zapracovanie

Štát prispeje po dobu jedného roka priamo na mzdu uchádzača aj na mzdu pre mentora počas troch mesiacov. Mentor bude priamo na pracovisku zamestnancovi pomáhať.

4. Práca na skúšku

Je to práca na tri mesiace, na skúšobnú lehotu. Počas troch mesiacov nebudú zamestnanci dostávať mzdu, ale príspevok vo výške životného minima. Plus štát zamestnávateľovi prispeje na pracovné pomôcky.

5. Podpora SZČO

Ide o jednorazový príspevok vo výške 7 721 eur, k tomu dostane nový živnostník aj poradenstvo. Musí však mať reálny podnikateľský zá­mer.

6. Podpora chránených dielní

Každá chránená dielňa, ktorá dostane takéhoto zamestnanca na trh práce, dostane od štátu príspevok vo výške od 282 eur do 470 eur, po dobu šiestich mesiacov.

7. Udržanie zdravotne ťažko postihnutej osoby na trhu práce

Ak bude mať zamestnanec pracovný úraz a stane sa ŤZP, štát poskytne zamestnávateľovi, ktorý udrží takúto osobu na pracovisku, príspevok, a to po dobu deviatich mesiacov.

8. Debarierizácia pracovísk

Príspevok na odstránenie bariér na pracovisku a úpravu pracoviska vo výške maximálne 20-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda #dôchodky #minister práce #Erik Tomáš