750 až 1350 eur, ministerstvo práce nachystalo nový projekt pre takmer 500 ľudí. Komu tieto penize vyplatia?

Ľudia bez práce v regiónoch sa už od začiatku mája podieľajú na záchrane národných kultúrnych pamiatok prostredníctvom národného projektu Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike. Projekt spustilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR na začiatku apríla.

09.05.2024 15:00
SR Veľký Šariš projekt hrady nezamestnaní Tomáš... Foto: ,
Na snímke zľava primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD), autor projektu a poradca ministra práce Daniel Krajcer a generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Peter Ormandy počas tlačovej konferencie na Šarišskom hrade vo Veľkom Šariši 9. mája 2024. FOTO TASR - Maroš Černý *** Local Caption *** easyfoto
debata (5)

Jeho cieľom je zlepšiť prístup k zamestnaniu pre uchádzačov o zamestnanie prostredníctvom vytvorenia pracovných príležitostí a prispieť k záchrane národných kultúrnych pamiatok. Do projektu sa zapojili subjekty zo zoznamu oprávnených žiadateľov, ktoré pripravilo ministerstvo kultúry. Sú medzi nimi obce, občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, cirkevné právnické osoby a iné právnické alebo fyzické osoby.

Viac ako štyristo pracovných miest

„Projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike sme oficiálne spustili iba pred mesiacom a už sme sa dohodli na podpore 418 pracovných miest v mnohých regiónoch pri obnove a záchrane kultúrnych pamiatok. Štát na túto pomoc vynaloží 11 miliónov eur. Vzniknuté miesta obsadia predovšetkým uchádzači o zamestnanie, ľudia, ktorí majú problémy nájsť si prácu vo svojich bydliskách,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Na konci marca tohto roka evidovali úrady práce viac ako 141 tisíc disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom ve­ku.

Šéf rezortu práce Erik Tomáš ho symbolicky odštartoval vo štvrtok na hrade Šariš vo Veľkom Šariši. Projekt bude trvať do konca roka 2025 a vyčlenených je naň 12,5 milióna eur. „Z tejto sumy 85 percent bude hradených z európskeho sociálneho fondu a 15 percentnú spoluúčasť bude mať štát. Zamestnáme na všetkých hradoch spolu takmer 450 ľudí. Väčšina z nich je nezamestnaných a časť bude pokračovať z predchádzajúceho projektu. Mzdy sa budú pohybovať od 750 eur pre pomocného pracovníka až po 1350 eur, ktoré sú určené pre majstra,“ priblížil Tomáš a doplnil, že obnovovať chcú 31 hradov.

„Tento projekt sme vymysleli a spustili v roku 2011 a za desať rokov sa podarilo zakonzervovať a de facto zachrániť desiatky slovenských hradov, prácu a pracovné návyky získali tisícky ľudí. V priemere na všetkých tých hradoch sa návštevnosť, teraz hovoríme o významnom impulze pre cestovný ruch, zvýšila minimálne desaťnásobne,“ doplnil iniciátor projektu a bývalý minister kultúry Daniel Krajcer.

[* img=„782029“ | popisok=„Ľudia bez práce v regiónoch sa od začiatku mája podieľajú na záchrane národných kultúrnych pamiatok prostredníctvom národného projektu Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike. Projekt spustil rezort práce, sociálnych vecí a rodiny s Ministerstvom kultúry SR na začiatku apríla. Šéf rezortu práce Erik Tomáš (Hlas-SD) ho symbolicky odštartoval vo štvrtok na hrade Šariš vo Veľkom Šariši. Na snímke zľava primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD), autor projektu a poradca ministra práce Daniel Krajcer a generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Peter Ormandy počas tlačovej konferencie na Šarišskom hrade vo Veľkom Šariši 9. mája 2024. FOTO TASR – Maroš Černý *** Local Caption *** easyfoto“ *]

Na hrade Šariš pracuje 24 ľudí a rozpočet pre tento hrad je približne 600.000 eur. Podľa primátora Veľkého Šariša Viliama Kalla s jeho obnovou začali v roku 2011. Ako povedal, bol vtedy spustnutý. „Dnes stojíme pred signifikantným objektom, ktorý voláme Donjon, z ktorého je vyhliadková veža. Kým v roku 2011 hrad navštevovalo okolo 1000 ľudí, dnes ho za rok navštívi 30.000 ľudí. Nie je to len o vytvorení pracovných miest, ale popritom sa rozvíja cestovný ruch, ktorý generuje ďalší príjem pre celý región. Tento projekt má zmysel a ja som veľmi rád, že sa v ňom pokračuje. My sme mnohých ľudí, ktorí na tomto hrade pracovali, vychovali a dokonca odovzdali ďalej trhu práce,“ vysvetlil Kall.

Obnova pamiatok

Podobné projekty realizovalo ústredie práce aj v období od roku 2011 do roku 2021 s celkovým čerpaním financií vo výške 20 miliónov eur. V roku 2011 sa do projektu zapojilo 50 uchádzačov o zamestnanie. V nasledujúcich rokoch ich počet významne vzrástol. V období od rokov 2012 až 2021 sa do projektu zapojilo v priemere 580 nezamestnaných. V rokoch 2022 a 2023 zastrešovalo obdobný projekt ministerstvo kultúry. „Na jednej strane zabezpečuje kontinuitu prác na kultúrnych pamiatkach, na strane druhej vychádza v ústrety potrebám a možnostiam zapojených subjektov. Napríklad tým, že podporu poskytuje vopred prostredníctvom zálohových platieb. Osobne si cením, že dáme príležitosť ľuďom bez práce získať mimoriadne skúsenosti a podieľať sa na zmysluplnom poslaní,“ uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #príspevok #hrady #ministerstvo práce a sociálnych vecí #Erik Tomáš