Obce budú mať novú povinnosť, lehota na splnenie je 30 dní. Minister práce tak ukončil dlhodobý spor

Spor medzi samosprávami a poskytovateľmi sociálnej služby o financovaní starostlivosti o klientov sa skončil. Po novom bude mať obec alebo kraj 30 pracovných dní, aby umiestnili klienta do vlastného alebo iného verejného či neverejného zariadenia.

28.05.2024 06:00
ide o pravdu, erik tomas, Erik Tomáš Foto:
Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas).
debata (3)

Spor medzi samosprávami a poskytovateľmi sociálnej služby o financovaní starostlivosti o klientov sa skončil. Oznámil to minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš spolu so štátnym tajomníkom rezortu práce Branislavom Ondrušom, predsedníčkou Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Annou Ghanamovou a podpredsedníčkou Združenia miest a obcí Slovenska Boženou Kováčovou. Podľa ministra sa na spoločných stretnutiach dohodli na kompromise, ktorý dočasne vyrieši nezhody medzi oboma stranami.

Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr o dochodkoch:
Číslo 40 odpracovaných rokov sa stáva plávajúce
Video
Zdroj: TV Pravda

Pomoc odkázaným

„Dohodli sme sa na úprave aktuálne často spomínaného paragrafu 75 v zákone o sociálnych službách. V súčasnosti platí, že obec alebo samosprávny kraj musí neverejnému poskytovateľovi sociálnych služieb poskytovať finančný príspevok, ihneď po uzavretí zmluvy medzi klientom a pobytovým zariadením bez toho, aby do toho mohla samospráva nejako vstúpiť. Po novom bude táto povinnosť platiť, až keď obec alebo kraj do 30 pracovných dní nevyrieši poskytnutie sociálnej služby umiestnením klienta do buď vlastného, alebo iného verejného či neverejného zariadenia," predstavil zmenu minister práce. Podľa jeho slov sa tak pomôže odkázanému človeku, ktorý by už nemal byť rukojemníkom rôznych súdnych sporov. Dohoda zároveň stanovuje presnú lehotu, dokedy musí byť o poskytnutí sociálnej služby rozhodnuté.

V parlamente bude novela zákona na jeseň

Dohodnutá zmena sa podľa Erika Tomáša čím skôr pretaví do novely zákona, ktorá by mala byť v parlamente schválená na jeseň tohto roka. Platiť by mala začať už od začiatku roka 2025. Ide však o dočasné riešenie, kým nevstúpi do platnosti reforma financovania sociálnych služieb, ktorú chce ministerstvo práce zaviesť už od roku 2026. „Pevne verím, že ako sme sa teraz dohodli na tomto riešení, tak sa zhodneme aj na novej reforme. Dúfam, že aj pri jej tvorbe bude prebiehať taká forma komunikácie, ako to bolo aj v tomto prípade," priznal minister Tomáš.

Kto zmene netlieska

Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb podľa Ghanamovej víta tento kompromis, ale netlieska mu. Uvedomujú si, že na vytvorenie novej reformy potrebujú oba tábory pokojnú a korektnú komunikáciu. Jedine tak sa dá podľa predsedníčky asociácie vytvoriť spravodlivá reforma.Tá je podľa Ghanamovej pre odkázaného občana dôležitejšia, ako to, kto v súdnom spore zvíťazil. „Vítam našu dohodu, aj keď sme paragraf chceli vrátiť do pôvodného stavu, kedy samosprávy rozhodovali, kde klienti pôjdu. Toto je však kompromis troch strán, môžem povedať, že sme tento úzus prijali zásluhou nás všetkých, aj následkom nešťastnej udalosti v Handlovej. Verím, že do roku 2026 vytvoríme reformu, ktorá bude výhodná pre našich klientov. Vďaka tejto dočasnej zmene bude samospráva vedieť, kde má umiestneného občana, a kam idú finančné prostriedky," vyhlásila podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska Božena Kováčová.

Názor poskytovateľov

Predsedníctvo Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb (APSS v SR) súhlasí s kompromisom na riešenie FPP na prechodné obdobie jedného roka (rok 2025): aby obec bola povinná objednať si neverejného poskytovateľa pre odkázaného občana a uhradiť finančný príspevok na prevádzku, tzv. FPP na tohto občana neverejnému poskytovateľovi až po tom, čo sa jej ho nepodarí umiestniť do 30-tich dní v zariadení daného verejného poskytovateľa.

APSS v SR s týmto kompromisom súhlasí len preto, aby sa urovnali spory so ZMOS a vytvorila sa priaznivá atmosféra so všetkými zainteresovanými stranami, ktoré sa podieľajú na tvorbe plánovanej reformy financovania sociálnych služieb. Aby bolo možné vytvoriť reformu, ktorá bude spravodlivá a rovnocenná pre všetkých odkázaných občanov bez ohľadu na to, aký poskytovateľ im poskytuje služby. Všetci občania majú totiž rovnocenné právo na čerpanie verejných zdrojov a to aj samosprávnych.

Starajú sa o viac ako 20 tisíc ľudí

Neverejní poskytovatelia sa starajú v SR o 37% odkázaných občanov, pričom členmi APSS v SR nie sú už len neverejní poskytovatelia. Dnes asociácia zastupuje viac ako 800 zariadení sociálnych služieb, ktoré sa starajú o vyše 20 000 ľudí, čo je takmer polovica občanov v systéme sociálnych služieb.

Od vzniku Zákona 448/2008 o sociálnych službách si väčšina miest a obcí neplnila svoju zákonnú povinnosť a neplatila odkázaným občanom, o ktorých sa starali neverejní poskytovatelia sociálnych služieb. Títo občania tak boli diskriminovaní v porovnaní s klientmi u verejných poskytovateľoch. Podľa údajov Informačného systému sociálnych služieb na MPSVR SR (IS SOS) za rok 2022 verejní poskytovatelia čerpali z verejných zdrojov (zdroje štátu i samosprávy) na zabezpečenie služby odkázaným 71% zatiaľ čo neverejní len 57%. Aj preto verejným stačilo žiadať od klientov úhradu vo výške 24% nákladov na službu a neverejní museli žiadať od klientov 33% nákladov na službu.

Pri porovnaní príjmov a výdavkoch verejní skončili za rok 2022 v priemere na klienta mesačne v pluse 35 Eur, ale neverejní na klienta mesačne v mínuse 31 Eur.

Po zmene zákona za bývalej vlády mohli prijímatelia u neverejných poskytovateľov a samotní neverejní poskytovatelia vymáhať FPP od obcí a miest s pomocou právnikov a mnohé financie pre odkázaných sa nám od obcí vymôcť aj podarilo. Neprijali sme preto s nadšením informáciu, že ZMOS so súčasnými stranami vládnej koalície ešte pred parlamentnými voľbami podpísali memorandum, kde sľúbili túto zmenu zákona zrušiť.

Chápeme a vnímame, že malé obce majú s financiami problém, ale rovnaký problém majú aj malí poskytovatelia, ktorým pre absenciu FPP hrozil zánik a mnohí aj činnosť ukončili. Ďakujeme SK8, ktorá súhlasila na Okrúhlom stole s tým, že samosprávnych krajov sa táto zmena vyplácania FPP netýka.

Rozumieme však snahe MPSVR SR a osobne ministra Erika Tomáša vyriešiť spor o FPP kompromisom a zmierom zúčastnených strán, lebo iba v korektnej atmosfére a v spolupráci môže vzniknúť spravodlivá reforma. A tá je pre odkázaného občana dôležitejšia než to, kto drží vavrín za zápas o FPP.

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #obce #Erik Tomáš #sociálna služba