Máte defekt alebo vám poškodili penumatiku? Stačí vymeniť len jednu alebo musíte dve?

Keď dostanete defekt, prvým krokom je opraviť alebo vymeniť poškodenú pneumatiku. Rozhodnutie o výmene jednej alebo oboch pneumatík závisí od viacerých faktorov, vrátane veku, opotrebenia a typu pneumatík.

06.06.2024 06:00
pneumatika, pneumatiky, mechanik, auto, defekt Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Kedy vymeniť len jednu pneumatiku?

Nová alebo málo opotrebovaná pneumatika: ak sú ostatné pneumatiky na aute relatívne nové (majú menej než 10 000 km), môže stačiť vymeniť len tú poškodenú. Nová pneumatika by mala byť rovnakého typu a značky ako ostatné.

Miestne poškodenie: ak je poškodenie pneumatiky menšie a opraviteľné (napr. dierka od klinca), môžete dať pneumatiku opraviť v servise. V takom prípade nie je nutné vymieňať ani jednu pneumatiku.

Kedy musím vymeniť obe pneumatiky?

Výrazné opotrebenie: ak máte na vozidle pneumatiky, ktoré sú už značne opotrebované (napr. blížia sa k minimálnej hĺbke dezénu), je lepšie vymeniť obe pneumatiky na tej istej náprave. Rozdiel v opotrebení medzi novou a starou pneumatikou môže ovplyvniť stabilitu a bezpečnosť vozidla.

Horor na diaľnici D1, kamión preletel cez zvodidlá
Video
Zdroj: TV Pravda

Rôzne typy pneumatík: ak nemáte možnosť zakúpiť rovnakú pneumatiku, aká je na vozidle (napr. rovnakú značku a model), je lepšie vymeniť obe pneumatiky na náprave, aby boli zhodné. Rôzne pneumatiky môžu mať odlišné vlastnosti, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť jazdné vlastnosti vozidla.

Mercedes-Benz - patent na virtuálny defekt Čítajte viac Dostali ste defekt? Pozrite si 5 dôležitých rád, ktoré zabezpečia, že nezostanete stáť na ceste

Pán Andrej dostal defekt na novej pneumatike:

Situácia: Pán Andrej má nové pneumatiky s nízkym počtom najazdených kilometrov a dostal defekt.

Riešenie: Stačí vymeniť poškodenú pneumatiku za novú rovnakého typu a značky.

Pani Jana dostala defekt na staršej pneumatike:

Situácia: Pani Jana má pneumatiky na vozidle, ktoré sú už opotrebované (napr. 4 mm dezén na zimných pneumatikách), a jedna pneumatika dostala defekt.

Riešenie: V tomto prípade je lepšie vymeniť obe pneumatiky na tej istej náprave za nové, aby boli zhodné a zabezpečili rovnomerné jazdné vlastnosti.

Pán Martin dostal defekt pri nerovnakých pneumatikách:

Situácia: Pán Martin má na jednej náprave rôzne pneumatiky (napr. rôzne značky alebo modely) a jedna dostala defekt.

Riešenie: Odporúča sa vymeniť obe pneumatiky na náprave za nové, rovnaké pneumatiky, aby bola zachovaná rovnaká priľnavosť a jazdné vlastnosti.

Pani Eva dala opraviť poškodenie:

Situácia: Pani Eva má pneumatiku s malým poškodením, ktoré je možné opraviť (napr. dierka od klinca).

Riešenie: Pani Eva môže dať pneumatiku opraviť v servise, čím ušetrí peniaze a zároveň zabezpečí bezpečnosť jazdy.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #auto #pneumatiky #defekt #výmena pneumatík