Najčastejšie si tohto nevítaného hosťa prinesiete na sebe z prostredia, kde je vysoká tráva a kríky, no v posledných rokoch nie je nič nezvyčajné, že sa kliešte zdržiavajú aj v udržiavaných záhradách rodinných domov. Pri pobyte v trávnatom teréne je vhodné obliecť si dlhé nohavice a tričká s dlhým rukávom, ideálne svetlej farby, aby bol kliešť pri lezení ľahšie pozorovateľný. Nohavice môžete zastrčiť do ponožiek a rovnako tričko do nohavíc, čím má kliešť sťažený prístup k našej pokožke. V letných mesiacoch môžu byť veľmi účinné repelenty vo forme spreju, ale aj malé ultrazvukové repelenty, ktoré sa pripínajú na topánky.
Keď už objavíte či už na sebe, alebo na rodinnom príslušníkovi kliešťa, dôležité je nespanikáriť a čo najskôr ho vybrať. Už neplatí, že ho treba “udusiť” mydlom alebo olejom. Kliešťa vyberte pomocou pinzety (či už špeciálnej na kliešte, alebo pinzety s tenkým hrotom), nutné je ho chytiť čo najbližšie pri koži, skúsiť jemne pootočiť a vytiahnuť priamo nahor a miesto ihneď dezinfikovať.
Malý, ale nebezpečný
Infikovaný kliešť môže spôsobiť lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu, u malých detí nebezpečnú meningitídu. V roku 2023 registruje Úrad verejného zdravotníctva až dvesto prípadov nákazy kliešťovej encefalitídy. Tú nemusíte dostať len od infikovaného kliešťa, ale nakaziť sa môžete aj konzumáciou nepasterizovaných výrobkov z infikovaného zvieraťa. Najväčší výskyt infikovaných kliešťov bol zaznamenaný v minulých rokoch v okresoch Brezno, Bytča, Detva či Považská Bystrica.
Na očkovanie nie je nikdy neskoro
Hoci najideálnejším obdobím na očkovanie sú zimné mesiace, keď je nízka aktivita kliešťov, podanie vakcíny má zmysel v priebehu celého roka. V zrýchlenej imunizačnej schéme sa prvé dve dávky očkujú v priebehu dvoch týždňov a tretia dávka o 5 až 12 mesiacov po podaní 2. dávky. To znamená, že v priebehu pár týždňov viete byť proti vírusu dostatočne chránení.
Preplatia až päťdesiat percent
Vhodnou ochranou je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, pričom všetky tri zdravotné poisťovne túto očkovaciu látku preplácajú pacientom až do výšky päťdesiat percent z ceny očkovacej látky. Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne podávajú žiadosť online cez aplikáciu. Poistenci Dôvery a Unionu postupujú takto:
- Vyhľadajte si na stránke vašej zdravotnej poisťovne formulár / žiadosť o poskytnutie príspevku na úhradu vakcíny
- dokument si vytlačte a vyplňte
- na objednaný termín očkovania prineste aj formulár a nechajte ho potvrdiť lekárovi
- formulár odovzdajte osobne na pobočke poisťovne alebo ho pošlite poštou
Dajte si kliešťa „preklepnúť“
Odstráneného kliešťa, alebo jeho časti môžete poslať poštou alebo zaniesť osobne do Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV na rozbor. Kliešť nemusí byť živý, musí byť ale umiestnený na vlhkej vate. Cena za analýzu sa pohybuje od 20 do 45 eur, v závislosti od toho, na koľko infekčných chorôb ho chcete dať otestovať. Bližšie informácie nájdete na webovom sídle biomedcentrum.sav.sk alebo ich získate mailom na analyzakliesta@gmail.com.