Fio bankaFio banka

Štát preplatí náklady na kotly, či fotovoltické panely. Kto bude mať na túto pomoc nárok? + príklady pomoci

Už čoskoro budú môcť žiadať o dotácie na kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely aj domácnosti s nízkym príjmom. Štát im plánuje preplatiť takmer všetky náklady na inštaláciu.

02.07.2024 09:55
fotovoltika, rodina, rodinný dom Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

V prípade príspevku v rámci projektu Zelená domácnostiam môže štát prispieť na inštaláciu maximálne vo výške päťdesiat percent nákladov na inštaláciu. Pre nízkopríjmové domácnosti plánuje rezort zvýhodnené podmienky v podprojekte Zelená solidarita: „naším cieľom je pomôcť slovenským domácnostiam znížiť ich náklady na energie a zároveň podporiť inštalácie zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje. Teraz máme jedinečnú príležitosť pomôcť aj nízkopríjmovým domácnostiam, ktoré si nemôžu dovoliť investovať do moderných zariadení ani so štandardným príspevkom. Práve pre ne pripravujeme zvýhodnené podmienky,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.

Plyn, biomasa alebo vodík?
Video
Staré a nové zdroje energie porovnáva a ich možnosti využitia v relácii Pravda o klíme vysvetľuje Martin Tricko zo spoločnosti Veolia Energia Slovensko.

Preplatia takmer celú inštaláciu

Štát v podprojekte Zelená solidarita plánuje pokrývať až 90 percent nákladov spojených s inštaláciou. Domácnosti v rámci tohto projektu si môžu rovnako, ako v projekte Zelená domácnostiam, vybrať z 5300 zariadení spĺňajúcich technické požiadavky a pre inštaláciu si vybrať až z 1570 oprávnených subjektov registrovaných v projekte. Dotácie môžu čerpať na kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely.

Nárok na špeciálnu pomoc budú mať tieto domácnosti

„Za nízkopríjmovú domácnosť budú v projekte spoločne posudzovaní vlastníci nehnuteľností a všetci, ktorí majú evidovaný pobyt v mieste inštalácie v rodinnom dome minimálne 12 mesiacov pred požiadaním o príspevok. Zvýhodnený príspevok budú môcť využiť domácnosti, ktoré majú preukázateľný čistý príjem rovný alebo nižší ako je stanovený limit. Ten vychádza z definície štatistického úradu v zmysle metodiky EU SILC, podľa ktorej je horná hranica okolo rozptylu rizika chudoby stanovená ako 70 % mediánu národného ekvivalentného ročného disponibilného príjmu. Na podporu budú mať nárok aj domácnosti, v ktorých bývajú držitelia preukazu ŤZP, pričom pre nich bude hranica príjmu na úrovni mediánu. Príjem domácnosti a splnenie ďalších podmienok podpory bude Slovenská inovačná a energetická agentúra preverovať v spolupráci so štátnymi orgánmi“, uvádza tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR.

Maximálne hodnoty príspevkov a kto má nárok na podporu

maximalna hodnota poukazky so zvyhodnenim pre nizkoprijmove domacnosti
doplatok domacnosti
narok podla cisteho prijmu 1
narok podla prijmu 2
narok na podporu 3

Prerozdeľovanie príspevkov bude spravodlivejšie

Predchádzajúca vláda nastavila pravidlá čerpania zdrojov z projektu Zelená domácnostiam tak, že pre bratislavský kraj bol určený podiel 50 miliónov eur, čo je až jedna tretina z celého rozpočtu. Pre zvyšnú časť Slovenska ostalo prerozdelenie 100 miliónov eur. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pritom eviduje v bratislavskom kraji iba 1500 žiadostí v hodnote 4,25 milióna eur a v ostatných krajoch Slovenska je to spolu viac ako 12 tisíc žiadostí za približne 35 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva spolu so SIEA pripravujú spravodlivejšie pravidlá prerozdeľovania.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #OZE #Zelená domácnostiam #fotovoltické panely #SIEA