Pokračovanie článku: Váš dom nepoistíme. Riziko povodní prináša problém s poistkou, ochrániť ho má štát protipovodňovými opatreniami

Rady od poisťovní

Všetky poisťovne sa zhodujú na tom, že je dôležité pravidelne aktualizovať poistné zmluvy. „Odporúčame minimálne každých 3–5 rokov, alebo po väčšej rekonštrukcii aktualizovať výšku poistnej sumy nehnuteľnosti,“ radí Kanderková z Allianz. Podobne Nosková Illšová z Kooperativy odporúča rozšíriť krytie nehnuteľnosti o vhodné pripoistenia podľa aktuálnej životnej situácie a potrieb klienta.

Hodnota majetku nezodpovedá trhovej cene

Jedným z najčastejších problémov pri poistení nehnuteľností je podpoistenie, keď hodnota poisteného majetku nezodpovedá jeho reálnej trhovej hodnote. V prípade vzniku škody tak poisťovňa nemôže preplatiť poškodenému celú výšku škody. „Klientom odporúčame dojednať si také poistenie, aby im v prípade škôd na majetku poistenie poskytlo maximálne možné finančné krytie na obnovu majetku do pôvodného stavu,“ hovorí Štefanovič z ČSOB.

V UNIQA sa snažia tomuto problému predísť prostredníctvom indexácie, ktorá automaticky upravuje poistnú sumu podľa vývoja stavebného cenového indexu. „UNIQA pravidelne oslovuje klientov, ktorí majú veľmi staré poistné zmluvy a navrhuje im ich prepracovanie na nové podmienky s vyšším rozsahom krytia a zodpovedajúcimi poistnými sumami,“ dodáva Lipšicová.

Extrémne poveternostné podmienky a následné škody na nehnuteľnostiach zvýšili povedomie Slovákov o dôležitosti poistenia svojich domovov. Poisťovne zaznamenávajú nárast záujmu o poistenie nehnuteľností a ponúkajú rôzne balíky krytia, ktoré zahŕňajú riziká spojené s povodňami a inými živelnými udalosťami. Klientom odporúčajú pravidelne aktualizovať svoje poistné zmluvy a zvážiť pripoistenie pre kompletnú ochranu svojho majetku.

debata chyba
Viac na túto tému: #poistenie nehnuteľnosti #poistka #škody na majetku